fbpx

„Mis maksab üks heli või sõna? Need tuhanded, mis meie kõrvust mööda voolavad, on teinud tuimaks meie vastuvõtuaparaadi. Hoolikalt suhtuda igasse helisse, sõnasse, teosse.“ (Arvo Pärt)

Muusikaajaloos ei ole palju heliloojaid, kes kirjutaksid muusikat omaloodud kompositsioonitehnikas või kelle helikeel oleks juba teose esimestest taktidest eksimatult äratuntav. Arvo Pärt on üks selliseid loojaid. Tema tintinnabuli-tehnikas teostes ilmneb autori väga isikupärane lähenemine helile, vaikusele ja sõnale. Pärdi looming tervikuna on jätnud olulise jälje 20. sajandi muusikaloo kulgu.

Arvo Pärdi Keskus on helilooja Arvo Pärdi isikuarhiiv ning info- ja muusikakeskus. See on avatud  kohtumispaik muusikutele, teadlastele ja muusikahuvilistele – kõigile neile, kes tunnevad huvi tema loomingu või mõttemaailma vastu. Selle asutasid helilooja ja tema perekond sooviga luua võimalused Arvo Pärdi loomingulise pärandi säilitamiseks ja mõtestamiseks tema emakeelses keskkonnas, Eestis. Arvo Pärdi Keskus asub Laulasmaal, 35 kilomeetri kaugusel Tallinnast, looduslikult kaunil poolsaarel, männimetsa servas.

Keskuse süda on arhiiv, mis sisaldab helilooja loominguga seotud infot ja dokumente nii füüsilisel kui ka digitaalsel kujul. Kõige väärtuslikum vara arhiivis on Arvo Pärdi käsikirjaline noodimaterjal, teoste visandid ning skeemid. Mitmekesise arhiivimaterjali hulka kuuluvad veel tuhanded fotod, salvestused erinevatel helikandjatel, kirjavahetus teoste tellijate, kirjastajate ja muusikutega, filmid ning teised helilooja elu, loomingut ja selle retseptsiooni puudutavad materjalid. Arhiivimaterjalidega saavad huvilised tutvuda andmebaasi APIS (Arvo Pärdi Infosüsteem) vahendusel meie raamatukogus.

Ühe helilooja loomingulise tegevuse keskmes on mõistagi muusika ning seepärast oleme loonud võimalusi kuulata muusikat üle terve maja, isegi majast väljas, looduses. Nii nagu Arvo Pärdi loome-esteetika ei suru ennast peale, pakub keskus eelkõige ruumi ja aega muusikaga kohtumiseks. Siin asub ka 150-kohaline saal, mis oma rahuliku metsavaatega loob erilise õhustiku kontsertideks ja salvestusteks. Helilooja teoste konteksti aitavad mõtestada loengud ja vestlusõhtud, Arvo Pärdi isikut ja loomingut avavad filmid, lastele ja noortele suunatud haridusprogrammid ning keskuse väljaanded.

Meie maja on koduks ka hubasele kaminaga raamatukogule, mille tuuma moodustavad Arvo ja Nora Pärdi isiklikud, peamiselt teoloogilise sisuga raamatud. Peale selle leiab raamatukogust Arvo Pärdi teoste trükipartituurid, valiku muusikaalast teaduskirjandust ning audio- ja videosalvestisi.

Külastajaid ootab ka kohvik ja lastele mõeldud väike näituseala.

Arvo Pärdi Keskuse asutas helilooja perekond 2010. aastal Laulasmaal ning esialgu tegutseti arhiiviks kohandatud eramajas, mis kandis nime Aliina. See on nimi, mis Pärdi muusika kontekstis tähistab sümbolina uusi algusi. Just klaveripalast „Aliinale” sai 1976. aastal alguse tintinnabuli-muusika. Esimestel aastatel oli peamiseks ülesandeks arhiivi ülesehitamine ja korrastamine ning digiarhiivi infosüsteemi loomine. Selleks et avada arhiiv uurijatele ning alustada haridus- ja kontserttegevusega, tuli ehitada uus, senisest märksa suurem hoone.

Sobivaima lahenduse leidmiseks kuulutati 2013. aastal välja rahvusvaheline arhitektuurivõistlus, mille võitsid Fuensanta Nieto ja Enrique Sobejano arhitektuuribüroost Nieto Sobejano Arquitectos. Uue keskusehoone ehitus algas 2017. aasta märtsis ning Arvo Pärdi Keskus avas uksed külastajatele 17. oktoobril 2018.

Uudiskiri