Aadama Passioon

Mai/september 2015

12., 13. ja 16. mail 2015 tuli Tallinnas Noblessneri valukojas lavale helilooja Arvo Pärdi ja tunnustatud Ameerika lavastaja Robert Wilsoni muusikateatrilavastus “Aadama passioon”. Etendused tõi lavale Eesti Kontsert koostöös Milano tootjafirmaga Change Performing Arts.

Kahe silmapaistva looja, Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni koostöös valminud etendus sidus kahe kunstniku loomingulise kogemuse ning ümbritsevast maailmast arusaamise. Sündis emotsionaalne vaatemäng helide ja valguse keeles. Lavastuse muusikaliseks aluseks on Pärdi kolm olulisimat teost: “Adam’s Lament”, “Tabula rasa” ja “Miserere”. Esiettekandes kõlas ka spetsiaalselt lavastuse tarbeks sündinud “Sequentia”.

Aadama passiooni” lavastamisel pean oluliseks just teose valguslahendust. Ilma valguseta pole ruumi. Teost oleks ju lihtne kujutada tumedas võtmes, kuid pean oluliseks leida lavastusele just valgusest tulvil lahendus“. Nõnda kirjeldas Wilson lavastuse prooviperioodil augustis 2014. “Loodan, et meil õnnestub töö käigus jõuda ka meelte vabastamiseni, et mõttelennule ruumi anda. Loodan luua ruumilahenduse, mis aitaks paremini Pärdi muusikat kuulata,” lisas Wilson.

Robert Wilsonit peetakse kaasaegse teatri suurkujuks ning avangardteatri üheks alusepanijatest. Wilson on püsinud rahvusvahelise teatriareeni tipus alates läbimurdelavastusest “Einstein on the Beach” (koostöös Philip Glassiga, 1976). Wilson on pärjatud Pulitzeri, kahe Premio Ubu, Veneetsia biennaali Kuldse Lõvi, Olivier’ ja arvukate teiste auhindadega.

Lavastuse valmimist toetasid Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, BLRT Grupp, Kultuurkapital ja Kultuuriministeerium.

Septembris esilinastusid Arvo Pärdi 80. sünnipäeva puhul Eesti Televisioonis lavastusest ja selle sünnist valminud dokfilm ja kontsertfilm, tootjateks Accentus Music (Leipzig), Eesti Rahvusringhääling ja Eesti Kontsert. Filmid on välja antud ka DVDl ja saadaval Amazonis:
Dokumentaalfilm “Kaotatud paradiis” (“The Lost Paradise”)
Kontsertfilm “Aadama passioon” (“Adam’s Passion”)

Lisainfo:
www.aadamapassioon.ee
www.concert.ee
www.robertwilson.com