In principio esitlus

ARVO PÄRT  | Kõne raamatu “In principio. The Word in Arvo Pärt’s Music” esitlusel Eesti Teaduste Akadeemia saalis, 23.01.2015

 

Tere, kallid!

Nüüd on meie lapsuke siis ilmale tulnud. Jah, see oli tõesti üks ilus aeg! Lapseootuse aeg on alati imeline.

Tahan tänada kõiki selle suure töö tegijaid. Tegelikult on teid nii palju, et ei mahutaks sellesse saaligi. Siinjuures mõtlen ma kõikidele oma muusikutele, dirigentidele ja ka kuulajatele … Sellel ei olegi lõppu. Igaühel teist on siin oma osa. Kõik me oleme üks organism. Ma tunnetan seda selgelt.

Nagu Kristina mainis, on mu salajaseks sooviks olnud koostada raamat kõikidest oma muusikateoste tekstidest. Ehkki see oli kirja pandud ühes minu töövihikus, olen ma samas kogu aeg kahelnud, et ehk on see liiga ilus, liiga kõrge soov. Ja mingi patutunne segas mind, kogu aeg. Miks see nii oli?

Võib-olla sellepärast, et me pole tegelikult nende tekstide kasutamise väärilised. Sest me ise ei ela nende sõnade järgi. Ehkki need on Elu Sõnad.

Alles praegu on mulle suureks kergenduseks, kui vaatan selle raamatu kaasi, kus Angelika kujundamisel on noodinäidetelt kõrvaldatud noodijoonestik ja isegi sõnad. Jäid vaid tühjad noodipunktid, nagu punktkiri pimedatele. Ja see mind lohutas.

Sellega oleks nagu öeldud, et siin pole tegemist minupoolse „jutlustamisega“. Nüüd on minu ainsaks sooviks, et see raamat kasvõi midagi ütleks – nii pimedatele kui nägijatele, nii kurtidele kui kuuljatele, nii ootajatele kui otsijatele, kes me tegelikult kõik ise oleme.

Olgu see raamatuke väikeseks taskulambikeseks meie teedel.

Peaasi et patarei tühjaks ei saa.