fbpx

Uudised

13. oktoobril ilmub plaadifirmalt ECM kauaoodatud CD “Adam’s Lament”

09.10.2012

13. oktoobril esitletakse Münchenis plaadifirma ECM välja antud verivärsket CDd “Adam’s Lament”.

Manfred Eicheri produtseeritud plaadil esitavad Arvo Pärdi muusikat Tõnu Kaljuste dirigeerimisel Läti Raadio koor, Vox Clamantis, Sinfonietta Riga, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester. Plaadi materjal salvestati Tallinnas Niguliste kirikus 2011. aasta sügisel, kaks hällilaulu juba varem, 2009. aastal.

Arvo Pärdi “Adam’s Lament” koorile ja orkestrile sündis 2010. ja 2011. aasta kultuuripealinnade Istanbuli ja Tallinna tellimusel. See põhineb Athose munga püha Siluani (1866–1938) tekstidel, milles Siluan kirjeldab Aadama kannatusi kaotatud Paradiisi pärast. Pärt on Siluani tekstidest inspiratsiooni ammutanud ka varem, 1991. aastal valmis keelpilliorkestrile loodud Silouans Song (“My soul yearns after the Lord” (ECM “Te Deum” 1505)).

Kirjutades “Adam’s Lamenti”, mille keskseks sõnumiks on armastus ja alandlikkus, lähtus Pärt püha Siluani sõnadest. Teose muusikaline struktuur tuleneb selle venekeelsest alustekstist. “Adam’s Lament” on pühendatud Siluani õpilasele arhimandriit Sofronile, kes viiekümnendatel avaldas munga käsikirjad, mis on tänaseks tõlgitud enam kui 20 keelde. Teose esiettekanne toimus 7. juunil 2010 Tõnu Kaljuste dirigeerimisel Borusani Istanbuli Filharmooniaorkestri ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori esituses Euroopa kultuuripealinna 2010 programmi raames Istanbulis Hagia Irene kirikus, ainsas bütsantsi basiilikas, mida Türgi ajaloos ei muudetud kunagi mošeeks.

Lisaks nimiteosele leiab plaadilt uued versioonid varasematest teostest “Beatus Petronius”, “Salve Regina”, “Statuit ei Dominus”, “Alleluia Tropus” ja “L’Abbé Agathon”. Samuti sisaldab plaat senisalvestamata versioone kahest hällilaulust: “Eesti hällilaulust” ja “Jõuluhällilaulust”.

Arvo Pärt
Adam’s Lament

 

ECM New Series 2225

Adam’s Lament
Beatus Petronius
Salve Regina
Statuit ei Dominus
Alleluia Tropus
L’Abbé Agathon
Eesti hällilaul
Jõuluhällilaul

Läti Raadio Koor, Vox Clamantis, Sinfonietta Riga, Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester, dirigeerib Tõnu Kaljuste

Produtsent: Manfred Eicher

Helirežissöörid: Peter Laenger, Stephan Schellmann, Margo Kõlar

Uudiskiri