fbpx

Uudised

25. – 27. augustini toimuvad 13. Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud „Pärt & Film“

14.08.2023

25. – 27. augustini toimuvad 13. Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud „Pärt & Film“ ilmestavad geograafiliselt ja kultuuriliselt mitmekesist maailma, milles Arvo Pärdi muusika on kõlama pandud.

Filmiõhtud avab maailmakuulsa itaalia režissööri Bernardo Bertolucci 1993. aastal valminud „Väike Buddha“, mis oli ühtlasi esimene Hollywoodi suurfilm, milles kõlas Arvo Pärdi helilooming. See helgelt muinasjutuline film kulgeb mitmes aegruumis, mida lahutab nii 2500 aastat, tuhanded kilomeetrid kui palju kultuurilisi mõistmatusi.

„Väikese Buddha“ muusika peamiseks autoriks on tänavu meie seast lahkunud jaapani meister Ryuichi Sakamoto, kelle loomingut saab nautida pea terve filmi. Arvo Pärdi muusikast kõlab aga sümboolses hetkel teose „Saara oli 90-aastane“ minimalistlik löökpillisoolo, mis kordub mitmete minutite jooksul kolm korda vaheldumisi budistlike rituaalide helidega.

Muinasjutuline ja fantaasiarikas on ka 26. augustil linastuv Jaapani režissööri Kôhei Oguri film „Maetud mets“ (2005). Oguri näitab kaunilt aja kulgu, põlvkondade vahelisi sildu ning mõtiskleb nähtava ja nähtamatu piiridest. Maapinnast kerkiv unenäoline iidne mets oleks justkui sümboliks, et me peame nägema kaugemale sellest, mida reaalsus meile näidata tahab, ja et „parem maailm on võimalik“, kui võtame vaevaks oma reaalsust muuta. Arvo Pärdilt kõlab filmis lausa kolmel korral teos „Silouans Song.“

Filmiõhtute viimase filmiga, milleks on režissöör Priit Valkna „Vastutuulesaal“ (2007), tervitame järgmisel päeval 70. sünnipäeva tähistavat maestro Tõnu Kaljustet. Film jälgib Tõnu Kaljuste tegemisi ooperisaali ehitamisel Naissaarele, kunagise leiutaja Bernhard Schmidti talumaadele. Idee on pöörane, saarel puudub regulaarne laevaühendus ja elekter ning seal elab vaid kaks püsielanikku. Kes seal etendustel käima hakkab? Karismaatiline Tõnu Kaljuste tahab kõigi kiuste ja hoolimata üldsuse ning rahamaailma vastuseisust rajada sinna omanäolist kultuurikeskust, kus kohtuksid traditsioonid ja kaasaeg, ooperi kõrgstiil ja looduslähedus. Näib, et dirigendi idee on sama hull, nagu omal ajal leiutaja Schmidti loodud vastutuulelaev, ent 2006. aasta suvel saab Kaljuste unistus teoks. Loomulikult kõlab filmis ka Arvo Pärdi muusika.

Arvo Pärdi Keskus korraldab filmiõhtuid 2011. aastast alates, filmiõhtute kunstiline juht on Kaarel Kuurmaa.

„Pärt & Film“ ajakava

R 25. august kell 19 
„Väike Buddha“
Rež Bernardo Bertolucci
1993, USA
Piletid

L 26. august kell 17
„Maetud mets“
Rež Kôhei Oguri
2005, Jaapan
Piletid

P 27. august kell 17
„Vastutuulesaal“
Rež Priit Valkna
2007, Eesti
Piletid

 

Tähelepanu! 22. juunil on keskus avatud kuni 16.00, 23. juunil on keskus suletud. Ilusat võidupüha ja toredat jaaniaega kõigile!

Uudiskiri