fbpx

Uudised

30 aastat hoiul olnud esemed jõudsid tagasi omaniku juurde

08.02.2011

10. jaanuaril jõudis Arvo Pärdi Keskusse kogukas pakk. See peitis endas enam kui sadat vinüülplaati, üht puidust ikooni ja üht pildialbumit, kuhu kleebitud pilte Kuremäe kloostrist ning vahel mõned lahtised pildid Arvo ja Nora Pärdist ning nende lastest.

Kõik need esemed olid kuulunud Arvo Pärdi perekonnale enne nende lahkumist Eestist 1980. aasta alguses ning nüüd, 30 aasta möödudes, leidnud heasoovliku ja lahke käe läbi taas tee omaniku juurde. Praegu on need esemed Arvo Pärdi arhiivi valduses ja kunagi leiavad  koha keskuse püsiekspositsioonis.

Väärtusliku paki oli tütrega teele saatnud Saaremaal elav Ester Naagel, kes oli 30 aasta eest Tallinna muusikatudengina olnud Pärtide perekonna hea tuttav. Praegu elab Ester Naagel Kärla vallas ja töötab Sõmera hooldekodus. Oma elus on ta pidanud ka koorijuhi, muusikaõpetaja ja organisti ametit ja teeb seda tööd mingil määral tänini.

Ta meenutab: „Olin Arvo ja Nora Pärdiga tuttav Tallinna Õigeusu kiriku kaudu. Paar nädalat enne nende lahkumist Eestist aitasin hoida Pärtide lapsi. Nii sattusid ka need asjad minu kätte.“ Nora Pärt on meenutanud, et Tallinnast Viini poole teele asudes oli neil kaasas ainult kõige hädavajalikum ja kohvrid peaasjalikult täis käsikirju ja noodivihikuid. Väga paljud asjad jäid lihtsalt maha.

„Meie laste kaasabil saatsin nüüd selle saadetise teele ja hea meel on, et jõudis kohale,“ ütleb Ester.

Veel lisab ta, et tema kätte jäänud ikoon oli olnud üks Arvo Pärdi lemmikikoone. 1980. aastate esimesel poolel oli selle võtnud restaureerida Estri hea sõbranna Sirje Säär, kes õppis ikoonimaalimist, tundis huvi resatureerimise vastu ning kes praegugi tegutseb Kumus raamide restaureerija ja ikoonimaali õpetajana.

Seoses Pärdi perekonna lahkumisega Eestist side katkes. Taas kohtuti alles paari aasta eest Tallinnas ühes Arvo Pärdi kontserdiproovis ning üsna pea sündis otsus Arvo Pärdile kuulunud esemed heliloojale tagastada. Hiljuti tegevust alustanud Arvo Pärdi Keskusest oli Ester teada saanud ajalehtede vahendusel.

 

Arvo Pärdi keskus tänab Ester Naagelit!

Ühtlasi palub keskus ühendust võtta neil inimestel, kelle kätte on jäänud veel Arvo Pärdi perekonnale kuulunud esemeid ja kes tahaksid need tagasi anda. Materjalid lähevad Arvo Pärdi Keskuse näitus-ekspositsiooni jaoks.

Uudiskiri