fbpx

Uudised

„Aadama itk“ Istanbulis

02.07.2010

Kahe kultuuripealinna – Istanbul 2010 ja Tallinn 2011 tellimustööna valminud Arvo Pärdi „Adam’s Lament“ („Aadama itk“) tuli esiettekandele 7. juunil 2010, 38. Istanbuli Rahvusvahelise Muusikafestivali raames.

Arvo Pärdi autorikontserdil, sümboolses ja kaunis kontserdipaigas – Istanbuli Hagia Irene (Püha Rahu) muuseum-kontserdisaalis esinesid Borusani Filharmooniaorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Vox Clamantis Tõnu Kaljuste juhatusel. Borusani Filharmooniaorkestri jaoks oli see esimene kord Pärdi muusikat esitada ja nii Tõnu Kaljuste kui ka Arvo Pärt tegid orkestriga proovides palju tööd. Lõpptulemus lummas ja rõõmustas nii tegijaid kui publikut.

Kontserti oli kuulamas üle tuhande inimese, kohal viibisid ka Konstantinoopoli patriarh Bartholomeus, Eesti president Toomas Hendrik Ilves ja Türgi president Abdullah Gül ning nende abikaasad. Samuti olid kohal mõlema riigi kultuuriministrid, Tallinna ja Istanbuli linnapead ning Kultuuripealinn Tallinn 2011 delegatsioon. Kontserdile eelnenud pidulikul tseremoonial anti Arvo Pärdile üle Istanbuli Muusikafestivali elutööpreemia.
Istanbulis oli kontserti jäädvustamas ka Eesti Televisioon ning septembris 2010 saab kontserdisalvestust näha riigitelevisiooni vahendusel. Lisaks uuele teosele kõlasid Arvo Pärdi autorikontserdil veel teosed „Orient & Occident“, „Most Holy Mother of God”, „Te Deum“, „Da pacem Domine“ ning esiettekandena „Alleluia Tropuse“ versioon segakoorile ja keelpilliorkestrile.

Arvo Pärdi „Aadama itk“ on loodud koorile ja keelpilliorkestrile, teose aluseks on Athose munga püha Siluani (1866–1938) venekeelne tekst, kus ta kirjeldab Aadama valu kaotatud paradiisi pärast.
Teose valmimise kohta on Arvo Pärt öelnud: “Aadama nimi on minu jaoks üldistav mõiste, mis tähendab mitte ainult kogu inimkonda, vaid ka iga üksikisikut, sõltumata ajastutest, sotsiaalsetest klassidest või usutunnistustest. Ja see mõisteline Aadam kannatab ja kaebleb juba tuhandeid aastaid maa peal. Meie esiisa Aadam nägi ette inimlikku tragöödiat ning elas seda läbi kui isiklikku süüd, oma eksimuse tagajärge. Ta kannatas läbi kõik inimkonna kataklüsmid kuni sügavaima meeleheiteni ja oli oma valus ja kurbuses lohutamatu.”

Eestis on „Aadama itku” võimalik kuulata 3. septembril Estonia kontserdisaalis Arvo Pärdi pidunädalate raames.

Tähelepanu! 22. juunil on keskus avatud kuni 16.00, 23. juunil on keskus suletud. Ilusat võidupüha ja toredat jaaniaega kõigile!

Uudiskiri