fbpx

Uudised

AD LUCEM. Kaasaegne kunst Arvo Pärdile – Verona, oktoober 2011

15.09.2011

Põhja-Itaalias Veronas toimub oktoobri alguses maestro Arvo Pärdile pühendatud kunstiürituste sari.

Verona kunstiühendus Studio la Città avab 1. oktoobril 2011 näituse, kus esinevad oma töödega üheksa Pärdi isikust ja loomingust tiivustust saanud väljapaistvat Itaalia nüüdiskunstnikku: Lucio Fontana, Piero Manzoni, Fausto Melotti, Giorgio Morandi, Pierpaolo Calzolari, Vincenzo Castella, Giulio Paolini, Ettore Spalletti ja Franco Vimercati. Näituse kuraatori Angela Madesani arvates vahendab väljapanek rafineeritud südamlikkust, mis seostub Arvo Pärdi kui inimese ja muusikuga. Kunstnikud püüavad luua esteetilise dialoogi eri kunstiteoste ja –liikide vahel, kõnetada Pärdi muusika maailma.  Itaalia kaasaegse kunsti näitusel on jäetud eraldiseisev ruum ka Itaalia fotograaf Roberto Masotti töödele. Masotti portreteerib maestrot tema argihetkedes. Lisaks fotodeIe näidatakse muusikut kujutavat videot pealkirjaga „Ethos“.

Näituse avamisel esineb Itaalia tuntud muusikute duo: klarnetist Gianluigi Trovesi ja akordionist Gianni Coscia esitavad Pärdi „Ukuaru valsi“.

Nädala tõenäoliselt oodatuim sündmus leiab aset 8. oktoobri õhtul, kui Verona San Fermo Maggiore basiilikas toimub Pärdile pühendatud kontsert Vox Clamantise ja Itaalia kammerorkestri I Virtuosi Italiani esituses. Itaalia kammerorkestri juhiks on viiuldaja Alberto Marini, Vox Clamantise ning eestlaste ja itaallaste ühiseid esitusi juhatab sel õhtul Jaan-Eik Tulve. Kokku kantakse ette 11 teost Arvo Pärdi loomingust: kontserdi esimeses pooles tulevad ettekandele teosed „Fratres“ orkestrile ja löökpillidele, „Passacaglia“ kahele viiulile ja keelpillidele, „Silouans song“ ja „Orient & Occident“. Pärast vaheaega kõlab koorimuusika, orkestrisaatega teosed „Alleluia-Tropus“, „Da pacem“ ja „Ein Wallfahrtslied“ vaheldumisi à cappella teostega „Summa“, „Memento (Ode VII)“, „And One of the Pharisees“ ja „Most Holy Mother of God“. Veronasse on oodata ka maestrot ennast.

Verona näitustekeskuses korraldatakse projekti raames kunstikohtumine „Kunst ja muusika“ maestro Arvo Pärdi,  kunstnik Ettore Spalletti, muusikateadlase ja -kriitiku Enzo Restagno ja kunstiteadlase ning kuraatori Angela Madesani osavõtul. Üritustenädalal on paviljonikeskuses avatud ka Arvo Pärdi loomingule pühendatud raamatu- ja muusikapood.

Üritustest osavõtt on tasuta (ent eelregistreerimisega).

Uudiskiri