fbpx

Uudised

“Adam’s Lamenti” esiettekanne Londonis

25.04.2012

26. aprilli õhtul jõuab esmakordselt Londoni kuulajate ette Arvo Pärdi suurteos “Adam’s Lament”. Southbank Centre’i Queen Elizabeth Hall’is esinevad London Orchestra da Camera ja Crouch End Festival Chorus, dirigeerib David Temple.

Kontserdil on kaastegevad ka sopran Katherine Watson, alt Patricia Orr, tenor John McMunn ning bass Ashley Riches. Tegemist pole siiski esimese korraga, mil teos kõlab Suurbritannias: Stephen Cleobury juhtimisel esitasid Philharmonia Orchestra ja King’s College Choir teost Cambridge’is vaid üks kuu pärast maailmaesiettekannet Istanbuli Hagia Irene kirik-kontserdisaalis juunis 2010.

Teos “Adam’s Lament” (tõlkes “Aadama itk”) on saanud pealkirja Athose mungakloostrist pärit püha isa Siluani (1866–1938) kirjutiste kogumiku samanimelise peatüki järgi ning sündis Kultuuripealinnade Istanbul 2010 ja Tallinn 2011 ning Istanbuli muusikafestivali 2011 ühistellimusel. Aadama kujus nägi helilooja ühist lüli nii islami, kristluse kui ka judaismi vahel: “Aadam on meie kõigi isa; mida kaugemalt vaatame, seda selgemini näeme, kuidas me oleme kõik ühes paadis. […] Kui üks inimene kannatab, kannatab terve maailm.”

Pärdi heliteose järel kõlab 26. aprilli kontserdil inglise helilooja David Bedfordi (1937–2011) mälestuseks tema teos “A Charm of Joy” ning õhtu teises pooles kantakse ette Joseph Haydni (1732–1809) menukas “Missa in angustiis”, mida tuntakse ka “Nelsoni missa” nime all.

Uudiskiri