fbpx

Uudised

Ansambel Vox Clamantis tutvustas Arvo Pärdi kooriteost “Kanon Pokajanen” festivalil Nantes’is

07.02.2012

Gregoriaani ja varajase muusika ansambel Vox Clamantis esines taas Prantsusmaal Nantes’is mainekal rahvusvahelisel festivalil “La Folle Journée”.

“La Folle Journée””on üks suuremaid festivale Prantsusmaal. Festivali asutas 1995. aastal klassikalise muusika avarama tutvustamise nimel selle praegunegi kunstiline juht René Martin. Veebruarikuu esimese viie päeva jooksul toimus festivali raames üle 200 kontserdi ja teemakohase loengu ligi 200 tuhandele kuulajale Prantsusmaalt ja kaugemaltki. Tänavu oli põhiteemaks “Le Sacre Russe”, s.o vene vaimulik muusika, ning sellele häälestas ka Vox Clamantis oma kava.

Eesti ansambel, kes esitas aasta tagasi samal festivalil Ferenc Liszti vaimulikku muusikat, andis tänavuse kavaga kokku üksteist kontserti. 28. ja 29. jaanuaril lauldi korraldajate kutsel kolm kontserti festivalieelses regionaalprogrammis väljaspool Nantes’i rahvusvahelist kongressilinnakut. Nantes’i pidustuste põhiprogrammis anti 1.–5. veebruaril aga kokku kaheksa kontserti.

Vox Clamantise kunstilise juhi ja dirigendi, äsja Prantsusmaa kõrge autasu, kunstide ja kirjanduse ordeni Ordre des Arts et des Lettres pälvinud Jaan-Eik Tulve käe all tulid ettekandele Cyrillus Kreegi eesti vaimuliku rahvalaulu seadena õhtuse jumalateenistuse alguslaul „Kiida mu hing Issandat” ning seejärel kaks õigeusuhümni „Svete tihhi”. Kava põhiosa moodustasid aga kuus osa Arvo Pärdi suurteosest „Kanon Pokajanen”, mis tervikuna kestab 115 minutit ega mahuks ettenähtud programmi raamesse. Festivali kontserdid saavad olla üheosalised ja peavad kestma vähem kui tunni.

Arvo Pärdi a cappella suuroopus „Kanon Pokajanen” (1996) põhineb õigeusu patukahetsuskaanonite kirikuslaavi tekstidel ja sellest oli ettekandel kolm oodi – „Ode I”, „Ode III” ja „Ode VI”, seejärel „Kontakion”, „Ikos” ning lõpupalve „Prayer after the Canon”.

Et „Kanon Pokajaneni” puhul on tegemist tõelise suurvormiga, suurendas Jaan-Eik Tulve Vox Clamantise koosseisu eriti naislauljate osas. Prantsusmaal esinevad seekord sopranid Eve Kopli Scheiber, Jaanika Kuusik, Anna Ehrenberg ja Tui Hirv, aldid Miina Pärn, Iris Oja, Kadri Hunt ja Tuuri-Elo Viik, tenorid Mikk Dede, Anto Õnnis, Erik Salumäe, Kuldar Schüts ja Endrik Üksvärav ning bassid Taniel Kirikal, Tõnis Kaumann ja Aare Külama.

Avakontsertide järel teatas Jaan-Eik Tulve Prantsusmaalt: „Kõik esimesed esinemised on läinud täismajadele ja saanud väga sooja vastuvõtu osaliseks. Arvo Pärdi suurepärase teose ettekandel vajame suuremat koosseisu, ja meie ansambel esineb nüüd juba 16-liikmelisena…”

„La Folle Journée” korraldab oma kontserdisarju ka teistes riikides, eeskätt Jaapanis, aga ka nt Poolas, Hispaanias jm. Vox Clamantise esialgu plaanitud kontserdid selle kavaga Hispaanias ei saa riigi majandusraskuste tõttu toimuma, küll aga loodetakse aprillikuus sõita sama kavaga festivalile Jaapanisse.

Uudiskiri