fbpx

Sündmused

Ainult aja küsimus

Filmiõhtu

R 22. august 2014, 18:00

Toimumiskoht

Sõpruse kinos (Vana-Posti 8)

Sündmuse korraldaja

Arvo Pärdi keskus

Tutvustus

“Ainult aja küsimus” (About time). Režissöör Richard Curtis, 123 min, USA, 2013.

Eesti kinolevis kogus see möödunud hooaja üks edukamaid romantilisi komöödiaid väga soliidsed 14 152 vaatajat. Populaarsete romantiliste komöödiate autori Richard Curtise uusim film asetub võib-olla liigagi sujuvalt tema eduka loomebiograafia ritta. Mr. Beani ja Blackadderi tegelased loonud mees on ka filmide “Notting Hill”, “Armastus on see”, “Neli pulma ja matus”, “Bridget Jones’i päevik” kui ka Steven Spielbergi “Sõjaratsu” taga. Ajastu üks andekaim stsenarist on ka käesoleva filmi režissöör ning tulemuseks on vaatamata suhteliselt banaalsele sisukirjeldusele kaval ja puudutav film, milles on äratuntav Curtisele iseloomulik tekstitaju.

Filmi “Ainult aja küsimus” käivitav sündmus on see, kui isa räägib 21-aastaseks saanud pojale Timile, et nende suguvõsa meestel on alati olnud võime ajas rännata. Nad ei saa muuta ajalugu, küll aga seda, mis juhtub ja on juhtunud tema enda elus. Isa esmalt naeruväärsena näinud avaldus osutub tõeks ning Tim otsustab maailma paremaks muuta. Ta kolib Londonisse ning tahab endale tüdruksõbra leida. Suurlinnas tutvub Tim kauni, kuid tagasihoidliku Maryga. Tundub, et nende kohtumisse tekib soe lootus armastusele, ja kõik lähebki juba hästi… kuid tänu väikesele “ajarännu apsakale” muutub nende kohtumine olematuks. Nad kohtuvad taas. Ja taas. Ja taas… Kuni Tim võidab Mary südame, ja teeb seda vaatamata oma kohmakusele aina paremini ja paremini.

Curtis on loonud värvika tegelaste paleti, jäädes kindlaks reeglitele, mis suurtele massidele kirjutades filmis olema peavad. Kriitikute südameid see film küll liialt ei võitnud, kuid rahvahulgad kõikjal üle maailma võtsid filmi sellest hoolimata omaks ja kiitsid heaks. Pärdi “Spiegel im Spiegel” Alexander Malteri ja Dietmar Schwalke esituses kõlab filmi teises pooles, esimest korda paariminutilise lõiguna, mille käigus jõuame montaažis pulma lõpust lapse sünnini. See on koht, kus Tim valib esimest korda peale teatavat ebaõnnestumist mitte ajas tagasi pöörduda ja teha midagi tagantjärele paremaks, vaid lepib olukorraga nii, nagu see on. Ajarännakuid pole ju enam tarvis, kui kõik eludetailid saavad korraga tähtsaks ja rõõmupakkuvaks. Lugu kordub mõne aja pärast veel koguni kahel korral. Muusikaline seltskond, kuhu Pärt asetub, on siingi filmis kirju, kuigi selgelt popmuusika poole kaldu: Nick Cave, Amy Winehouse, Groove Armada, Dolly Parton, Ellie Golding, The Cure ja isegi vene tüdrukute diskobänd t.A.T.u.

Sündmused

Uudiskiri