fbpx

Sündmused

Üheskuulamine: Helena Tulve „Visiones“

Esiettekande ühisvaatamine

K 14. juuni 2023, 19.00

Toimumiskoht

Arvo Pärdi Keskus

Tutvustus


Jätkub sari „Üheskuulamine“, mille keskmes on muusika teadlik kuulamine. Kuidas märgata, mõtestada ja seostada muusikalisi protsesse? Kuidas kasvatada tundlikkust helidele?

Sel õhtul on tähelepanu keskmes helilooja Helena Tulve müsteerium „Visiones“ („Nägemused“), mille maailma esiettekanne toimus 2022. aasta septembris Veneetsia biennaalil Püha Markuse kirikus. Arvo Pärdi Keskuses saab ühes kuulata ja vaadata esiettekande salvestust, mis kestab 90 minutit, sellele eelneb vestlus heliloojaga.

Vaimuliku suurteose tellis Veneetsia muusikabiennaal Püha Markuse katedraali jaoks ning see põhineb kahel allikal: Santa Maria della Fava raamatukogust leitud liturgilise draama käsikirjal ning Berliini koodeksis (Papyrus Berolinensis) sisalduva Maarja evangeeliumi katkenditel.

Müsteeriumi esitasid vokaalansambel Vox Clamantis (dirigent Jaan-Eik Tulve), Püha Markuse kiriku ansambel Cappella Marciana (dirigent Marco Gemmani), Benedetto Marcello nimelise Veneetsia konservatooriumi barokkansambel (dirigent Francesco Erle), Anna-Liisa Eller (kannel) ning Marco Ambrosini ja Angela Ambrosini (nyckelharpa); lavastas Marius Peterson.

Oma teose tutvustuseks on Helena Tulve öelnud:

Prantsuse filosoof ja teoloog Henri Corbin on maailma tajumisviiside kohta kirjutanud: „Puhtalt mõistusega vastuvõetava ja meeltega tajutava universumi vahel on ühendav ala – ideede-kujutiste, arhetüüpsete vormide, peenaine, immateriaalse aine maailm. Selle ilma organ on aktiivne kujutlusvõime, see on jumalike visioonide paik, lava, kus ilmuvad nägemuslikud sündmused ja sümbolistlikud lood oma tõelises reaalsuses – mundus imaginalis.“

Selles vägivalla ja agressiooni maailmas tunnen üha enam vajadust austada kujutlusvõimet ja anda ruumi kujutlusele – mitte utoopilistele fantaasiatele, vaid tõelisele hingealale. Vaimulikud etendused võivad olla nende vaheilmade topograafias üheks kihiks. Kiriku ruum, tulvil sümboleid ja kujutisi, on meie enda sisemise püha ruumi mudel, mida me ise selles viibides lõpuni mõista ei suuda, pigem võime seda tajuda nagu sünniks valmistuv Jeesuslaps Neitsi Maarja üsas.

Santa Maria della Fava käsikirjast leitud vaimulike etenduste tekstid koos keskaegse liturgilise muusikaga ja koptikeelsest koodeksist Papyrus Berolinensis pärit Maarja evangeeliumi fragmendid on nagu muistne maandumisrada, mida me võime järgida. See toetab meid meie otsingul rohkem, kui me mõistame. Need kujutised ja tekstid ei ole meist eraldiseisvad ajaloolised artefaktid, vaid osa meist – kui julgeme avada oma kujutluse ja anda ruumi omaenda nägemustele. 

Vaata KAVA.

Olete oodatud kuulama!

Hinnainfo

Sissepääs keskuse piletiga. Soovitame pileti Fientast ette osta.

Sündmused

Uudiskiri