fbpx

Sündmused

Yoshino mäel (ISCMi ja EMPi kontsert)

Kontsert

T 7. mai 2019, 16.00

Toimumiskoht

Arvo Pärdi Keskus

Esinejad

Naoko Kikuchi, Jaapani koto
Kristi Mühling, Eesti kromaatiline kannel

Tutvustus

ISCMi maailma muusika päevade ja Eesti muusika päevade kontsert

Kava:

Märt-Matis Lill (1975, Eesti)
Uudisteos (2019, esiettekanne)

Violeta Dinescu (1953, Rumeenia)
“Am Berge von Yoshino” / “Yoshino mäel” kandlele ja kotole (2017)

John Buckley (1951, Iirimaa)
“Alla luna” soolokandlele (2014)

Daryl Jameson
“Shakkei” kandlele ja 17keelsele kotole (2015)

Liza Lim (1966, Austraalia)
“Burning House” / “Põlev maja” kotole ja häälele (1995)

Jaapani koto ja eesti kannel on rahvuslikud keelpillid, mis täidavad oma maa muusikaelus sarnaseid rolle: mõlema pilli vanus ulatub tuhandete aastate taha, kuid tänapäeval arendatakse ja kasutatakse neid pille ka nüüdismuusikas. Nii koto kui ka kannel on valmistatud puidust (koto Paulownia puust, kandle kõlakaas kuusest, muud osad erinevatest puuliikidest), kandle keeled on metallist, kotol traditsiooniliselt siidist, kuid tänapäeval ka plastikust.

Koto traditsiooniline häälestus on pentatooniline. Iga keele all on liigutatav roop, mille abil saab kergesti muuta häälestust ja helikõrgusi ning mängida ka pooltoonidest väiksemaid intervalle.
Kannel on aja jooksul teinud läbi pika arengu. Algsest 5–6keelelisest pillist on kasvanud  20. sajandi keskel umbes 50 keelega kromaatiline kannel, mis võimaldab mängida peaaegu kõigis muusikastiilides.

Kristi Mühling on üks väheseid eesti kromaatilise kandle mängijaid, kes osaleb aktiivselt eri stiilides muusika esitamisel. Kristi Mühling on paljude uudisteoste tellija ja esmaesitaja nii solisti kui ka kammermuusikuna. Tänu Kristi Mühlingu panusele on eesti kromaatiline kannel jõudnud akadeemilises õppes võrdväärsena teiste instrumentide sekka. Kristi Mühling on alates asutamisest nüüdismuusikaansambli Resonabilis liige ja kuulub ka ansamblisse Una Corda.

Kotomängija Naoko Kikuchi on sündinud Jaapanis Sendais. Tema repertuaari kuulub klassikalist ja nüüdismuusikat, kuid mitmekülgse muusikuna on ta osalenud kõiksugu projektides, näiteks Berliini Filharmoonikute projektis “Move the International Berlin”, kunagi Freddie Mercury ja Montserrat Caballe esitatud laulu “Barcelona” uusversioonis või Gene Colemani tummfilmimuusika salvestamisel. Kikuchi on Akitas asuva Seigeni kotokooli president, samuti Berliini Aasia Kunstiansambli (Asian Art Ensemble) ja Frankfurdi IEMA (International Ensemble Modern Academy) liige.

Hinnainfo

Täispilet 20 €
Sooduspilet (õpilased, tudengid, seeniorid) 15 €

Sündmused

Tähelepanu! 1. mail on keskus suletud. Ilusat kevadpüha!

Uudiskiri