fbpx

Sündmused

Kristuse sünd – inimese ja kõiksuse vaheline leppimine

Loeng

L 12. detsember 2020, 16.00

Toimumiskoht

Arvo Pärdi Keskus

Esinejad

Orest Kormašov

Tutvustus

Kristuse sünd – inimese ja kõiksuse vaheline leppimine

Alguses oli Jumala ja inimese vahel harmooniline suhe. See lõhuti pealtnäha süütu kiusatusse langemise tõttu, mille tagajärg on osutunud kohutavaks. Inimese katsed taastada harmoonia jäid jõuetuks, mistõttu pidi Jumal ise sekkuma. Ta ei saanud seda teha jõupositsioonilt, vaid pidi ise eeskuju näitama ja läbima teekonna, mille läbib tavaline inimene oma maises elus – sündima, kasvama, arenema ja täitma oma elu eesmärgi. Inkarneerunud Jumala, Jeesus Kristuse eesmärk oli võita surm ja taastada inimese staatus olla harmoonias Jumalaga – kõiksusega. Seetõttu on Kristuse sündimine vältimatuks tingimuseks inimese ja Jumala vahelisele leppimisele.

Kristuse sündimist kujutav ikoon näitab selle sündmuse kosmilist mõõdet; dokumenteerib sellega seotud juhtumeid, mõtestades neid olemuslikult, aitab mõista sellele sündmusele eelnevat ja järgnevat, kaotab ajalised ja ruumilised piirid. Selle ikooni sümboolika käsitleb inimese suurust ja madalust, vaimsete ja materiaalsete väärtuste pöördvõrdelisust, ning mis peamine – näitab absoluutselt, kardinaalselt uue elu algust.

Orest Kormašov on kunstnik, õppejõud ja ikooniloolane. Ta on töötanud juba 30 aastat Tallinna Ülikoolis maaliõppejõuna, selle kõrval aga pühendunud ikoonide ja maalide restaureerimisele ning ikoonimaailma tutvustamisele loengutel, samuti vene ikooni muuseumi tegevuses.

Kõik huvilised on loengule oodatud!

Hinnainfo

Sissepääs keskuse piletiga.

Sündmused

Uudiskiri