fbpx

Sündmused

Jean-Luc Godard „Meie muusika“ (2004)

Filmiõhtu

P 28. august 2022, 15.00

Toimumiskoht

Arvo Pärdi Keskus

Tutvustus

Notre Musique
2004, Prantsusmaa
80 min
Rež Jean-Luc Godard

Režissöör Jean-Luc Godard’i võib kahtluseta pidada kinoajaloo üheks kõige mõjukamaks autoriks. Peagi 92-aastaseks saav Prantsuse kino uue laine üks käilakujusid pole veel ametlikult filmide tegemist lõpetanud ning temagi on mitmel korral pöördunud oma filmi helirea jaoks Arvo Pärdi loomingu poole.

„Meie muusika“ on Dante „Jumaliku komöödia“ eeskujul jaotatud kolmeks peatükiks. „Põrgu“ ja „Taevas“ on mahuliselt pigem õige lühikeseks proloogiks ja epiloogiks ning filmi enda peamine tegevus toimub „Purgatooriumi“ peatükis, milles mängib kaasa ka Sarajevos toimuvale konverentsile sõitnud Jean-Luc Godard, kehastades iseennast. Iseendana kõnelevad siin erinevate prantsuse intellektuaalide kõrval ka kuulsad kirjanikud nagu araabia poeet Mahmud Darwish ja hispaanlane Juan Goytisolo. Mängufilmilist kihti kannavad siin loos peamiselt Palestiinas elavat Iisraeli ajakirjanikku Judith Lernerit kehastav Sarah Adler ning elule tähendust otsiv Olga, keda mängib näitlejanna Nade Dieu.

Kuigi pealkirja järgi võiks eeldada, et film on muusikast, siis tegelikult võib seda pidada originaalseks kinoesseeks vägivallast ja sõdadest ning tänu filmis leiduvale säravale Godard’i loengule, ka pildi rollist selle mõtestamisel. Samas kõlab siin laias ampluaas tavapärasest rohkem klassikalist muusikat, mis võimaldab muusikasõbral leida palju äratundmisi. Üsna filmi lõpus, viimases unenäolises stseenis, merelainete loksumise ja tiitrite taustal kõlab ka mitmeminutine lõik teosest „Silouan’s Song“.

2004. aastal valminud linateose valis rahvusvaheline filmikriitikute ühendus FIPRESCI oma hääletusel aasta parimaks filmiks ning ütles selle auhinna saatesõnaks tabavalt, et „„Meie muusika“ pole dokumentaal- ega mängufilm, pigem essee ajaloost, mis näitab, et ükskõik millise sõjaga ka tegu ei oleks, olgu see siis lähimineviku Balkani või hetke Palestiina-Iisraeli sõda, on see alati mõttetu.“

Kaarel Kuurmaa

 

Filmi juhatab sisse Prantsuse Instituudi juhataja Éric Bultel.

Hinnainfo

Piletid 8€/6€/10€ müügil keskuse kassas ja Fientas.

Pileteid tagasi ei osteta ja ümber ei vahetata.

Sündmused

Uudiskiri