fbpx

Sündmused

Maetud mets

Filmiõhtu

L 26. august 2023, 17.00

Toimumiskoht

Arvo Pärdi Keskus

Esinejad

Rež Kôhei Oguri
2005, Jaapan
„Pärt & Film“

Tutvustus

Jaapani režissöör Kôhei Oguri film „Maetud mets“ on täielikult n-ö väikese sõltumatu kinokunsti esindaja. Oma varasemate filmidega nagu „Mudane jõgi“ (1980) või „Surmatorge“ (1990) nii Cannes’i, Tokyo, Yokohama, Montreali kui Moskva filmifestivalidel pärjatud Oguri viib meid kaunisse Jaapani maapiirkonda. Väikeses mägilinnakeses elav keskkooliõpilane Machi on tundlik, mõtlik, kinnine teismeline, kes otsib iseennast nagu kõik maailma teismelised. Ta mõtleb välja fantaasiajutu põhikoe, millesse ta koos sõpradega lisab aina erinevaid episoode, millega irdutakse täiskasvanute külaelu argipäevast. „Maetud metsas“ on suviselt sooja logelevat meeleolu ja nostalgilist aeglust, mis on kui vahepeatus lapsepõlve fantaasiarikka muretuse ja täiskasvanuea argisuse vahel.

Suure tormi ja maalihke tõttu avaneb ühel hetkel aga maapõuest muinasjutuline tuhandeaastane mets ning inimesed saavad siseneda uude ruumi, kus segunevad reaalsus ja fantaasia ning kus kõik saab võimalikuks. Oguri näitab kaunilt aja kulgu, põlvkondade vahelisi sildu ning mõtiskleb nähtava ja nähtamatu piiridest. Taasleitud mets oleks justkui sümboliks, et me peame nägema kaugemale sellest, mida reaalsus meile näidata tahab, ja et „parem maailm on võimalik“, kui võtame vaevaks oma reaalsust muuta. Nagu Oguri ise on kommenteerinud: „Maetud metsas kujutatud kogukond ei kujuta endast soovi minna tagasi vanadesse aegadesse. 20. sajandi alguses elasid jaapanlased endiselt mõiste mura ehk külakogukondliku mentaliteedi järgi, kus kõik inimesed mõtlevad ühtemoodi ja keegi ei saa eriarvamusi avaldada. Selle mentaliteedi tõttu ei olnud keegi sõja vastu ja seetõttu võis Teine maailmasõda juhtuda.”

Filmi heliloojana märgitud Aruvo Peruto nime taga on loomulikult Arvo Pärt, kelle „Silouans Song“ kõlab filmis kolmel korral – kõigepealt 20 minuti paiku justkui väravana Machi fantaasiamaailma koos suurte veerevate pallidega ning pikemalt veel vahetult lõpu eel sulades kokku filmi tiitritega.

Kaarel Kuurmaa


The Buried Forest / Umoregi
“Maetud mets”
2005, Jaapan
Rež Kôhei Oguri

25.-27. augustil toimuvad juba 13. aastat Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud „Pärt & Film“, mis tutvustavad laiemale publikule helilooja Arvo Pärdi loomingu ühte tahku ehk Pärdi teoste kasutamist filmides.

Sündmused

Uudiskiri