Rasmus Puuri ja keelpillikvarteti FourEst plaadi „Constellations“ esitluskontsert
Plaadiesitluskontsert
N 17. veebruar 2022, 19.00
Toimumiskoht
Esinejad
Linda-Anette Verte (viiul)
Egert Leinsaar (viiul, ERSO)
Sandra Klimaitė (vioola, ERSO)
Theodor Sink (tšello, ERSO)
Sündmuse korraldaja
Tutvustus
Kavas Rasmus Puuri keelpillikvartetile kirjutatud looming, mis kõlab ka värskel helikandjal „Constellations“: keelpillikvartett nr 1 „Constellations“; keelpillikvartett nr 2; „Õnne valu“; „Kuma“.
Kontserdi pikkus 1 tund.
Keelpillikvartett FourEst koosseisus viiuldajad Egert Leinsaar ja Linda-Anette Verte, vioolamängija Sandra Klimaitė ja tšellist Theodor Sink astus esmakordselt üles 2019. aasta suvel Leigo Järvemuusika festivalil, kui Leigo järvede, metsade ning looduse keskel esitati Tõnu Kõrvitsa ja Terry Riley loomingut. Esimese esinemise positiivse laengu kõrval ärgitas koosmängu jätkama muusikuid ühendav huvi kaasaja muusika vastu – suur rõhk kvarteti repertuaaris on eesti heliloojate loomingul ning 20. sajandil loodud keelpillikvartetimuusikal. Samas pakub kvartetile suurt põnevust ka keelpillikvartettide kullavaramusse kuuluvate teoste läbitöötamine ja esitamine.
Rasmus Puur (1991) lõpetas 2014. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kompositsiooni erialal (õppejõud Tõnu Kõrvits, Rene Eespere) cum laude, lisaks õppis ta dirigeerimist Tõnu Kaljuste juures. 2012. aastal osales ta Vince Mendoza ja Metropole orkesti rahvusvahelisel arranžeerijate meistrikursusel.
2007–2017 vedas Rasmus Puur koos sõbra Edmar Tuulega noorteorkestrit Reaalmažoor. 15-aastasena lõi koos sõbra Edmar Tuulega oma orkestri Reaalmažoor eesmärgiga rikastada eesti kultuuri ja muusikamaastikku esitades enamjaolt mitteakadeemilist muusikat. Kümne aastaga kasvas 18-liikmelisest kooliorkestrist 45-liikmeline tuntud ja tunnustatud noorteorkester, kes andis oma tegevuse jooksul üle 60 kontserdi ja 6 heliplaati.
Rasmus Puuri loomingut on esitanud pea kõik Eesti professionaalsed kollektiivid (sh ERSO, Tallinna Kammerorkester, Rahvusooper Estonia orkester, Vanemuise sümfooniaorkester, Pärnu Linnaorkester, Nargenfestivali orkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, RAM) ning paljud harrastuskollektiivid. Puur on ka hinnatud arranžeerija ja orkestreerija (sh Jarek Kasari/Uku Uusbergi ooper „Katuselt“, Priit Pajusaare ooper „Prints ja Kerjus“ ja muusikal „Lotte unenäomaailmas“).
Rasmus Puur on olnud muusikaline juht ja dirigent (ooper „Katuselt“ (NO99/Põhuteater), muusikal „Shrek“ (NUKU)). Ta on loonud teatrimuusikat Tallinna Linnateatris, Eesti Draamateatris, Ugala teatris, Rakvere teatris ja Kinoteatris/Nargen Operas.
Rasmus Puur oli 2017. aasta XII noorte laulu- ja tantsupeo „Mina jään“ ideekavandi autor (koos Veiko Tubinaga) ja peadirigendi assistent. Sama aasta sügisel esietendus Rahvusooperis Estonia tema ooper „Pilvede värvid“.
2019. aastal oli Puur Eesti Vabariigi 101. aastapäeva kontsertaktuse muusikaline juht ja XXVII laulupeo „Minu arm“ segakooride liigidirigent. Aastast 2015 on Rasmus Puur Vanalinna Hariduskolleegiumi keelpilliorkestri dirigent. 2021. aasta oktoobrist on ta Eesti Vabariigi presidendi kultuurinõunik.
On pälvinud mitmeid tunnustusi, teiste seas Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemia (2017), Veljo Tormise stipendium (2020), Tõnu Kaljuste stipendium (2021), LHV heliloomingu Au-Tasu (2021), Vabariigi Presidendi noore kultuuritegelase preemia (2021).