fbpx

Sündmused

Tzvetanka

Filmiõhtu

K 28. august 2013, 18:00

Toimumiskoht

Tallinna Katariina kirik

Sündmuse korraldaja

Arvo Pärdi keskus

Tutvustus

“Tzvetanka”. Režissöör: Julian Tabakov. Produtsendid: Mårten Nilsson, Martichka Bozhilova. Operaator: Adam Nilsson. Montaaž:Nina Altaparmakova, Adam Nilsson, Johan Söderberg, Julian Tabakov. Valmismuusika: Arvo Pärt, Emil Tabakov, The White Stripes jt. 66 min. Tootja: Bulgaaria/Rootsi, 2012. Esilinastus: 7 XI 2012 CPH:DOX rahvusvahelisel dokumentaalfilmifestivalil.

„Taevas süütas idakaare, päev tõusis ja maa oli ujutatud valguses. Minu päev sündis ja see on ennast taasesitanud rohkem kui pool sajandit. Päev on üks ja sama, aga siiski alati erinev. Vahel on see kurb ja vaikne, vahel ta särab.”

Sellise tekstiga algab film Bulgaaria vanaprouast, 1926. aastal sündinud Tzvetanka Goshevast. Selle tekstiga on kokku komponeeritud Arvo Pärdi teos „Lamentate”, mille jooksul me näeme ära kiirendatult terve päevaringi ühes vapustava vaatega paneelmaja korteris. Pärdi muusikat on julgelt kasutatud veel mitmete minutite jagu. Kõlada saavad teosed „Für Alina”, „Spiegel im Spiegel” ja „Sarah Was Ninety Years Old”. Viimase puhul on tähelepanuväärne, et ilmselt esimest korda Arvo Pärdi muusika filmides kasutamise ajaloos on režissöör ka ise Pärdi teose esitajaks. Täpne ja tundlik on terve filmi helitaust ja Adam Nilssoni operaatoritöö, kelle soovitusel Julian Tabakov Arvo Pärdini jõudiski.

Filmi aitab eristuvalt meeldejäävaks teha see, et intelligentse debüütrežisööri Julian Tabakovi põhitöö on teatrikunst ning saatuse tahtel arstiks õppinud vanaema Tzvetanka suur unistus oli noorena hoopis näitlejaks saada. Kahe loova natuuri koostöös sündiski see viimaste aastate üks värskemaid dokfilme, mis räägib justkui ühe inimese elust, aga üldistatult terve riigi XX sajandi ajaloost alates monarhiast läbi sotsialismiaja kurjuste kuni tänaseni.

Tzevtanka, nii inimese kui filmina, on tark, lihtne, humoorikas ja mänguline ning räägibki ainult ühest väga tõsisest asjast nimega Elu.

Filmile järgneb kohtumine režissöör Julian Tabakoviga.

“Tzvetanka” linastub kolmapäeval 28. augustil 2013 Katariina kirikus.

Sündmused

Uudiskiri