fbpx

Uudised

Arvo Pärdi keskusel täitus kolmas tegevusaasta

02.07.2013

Suve algul tähistas Laulasmaal asuv Rahvusvaheline Arvo Pärdi Keskus oma kolmandat sünnipäeva.

2010. aasta 22. juunil asutas Pärtide perekond sihtasutuse, millega fikseeriti otsus rajada helilooja loomingulise pärandi säilitamise ja uurimise keskus just Eestisse. Arvo Pärdi keskus on rajatud Laulasmaale, teadlikult linnast eemale, ning keskuse maja kannab nime Aliina – nimi, mis sümbolina sobib tähistama uusi algusi. Just klaveripalast „Aliinale” sai 1976. aastal alguse tintinnabuli-muusika.

Kolme aasta jooksul on järk-järgult kokku koondatud suur osa Arvo Pärdi elu ja loominguga seotud varamust, mida jätkuvalt korrastatakse ja digiteeritakse. Viimase aasta üks olulisemaid töid on olnud Arvo Pärdi Infosüsteemi ehk APISe valmimine, mis on võimaldanud teha algust järgmise mahuka tööga, nimelt arhiiviandmete sisestamisega. Spetsiaalselt APK jaoks väljatöötatud andmebaasi ettevalmistamine ja arendamine on olnud väga pingeline ja aeganõudev protsess ning selle täiendamine jätkub veel ka andmete sisestamise käigus. Tulevikus annab APIS täieliku ülevaate kogu APK arhiivimaterjalist, seal hulgas helilooja teostest, esitustest, salvestustest, kajastustest ja paljust muust, ning kaardistab sündmuste ja dokumentide vahelised seosed. Osa APISest saab veebi teel kättesaadavaks ka Arvo Pärdi huvilistele üle maailma.

Oma lühikese tegevusperioodi jooksul on keskus loonud ja jätkanud suhteid teiste muusikaorganisatsioonidega: saanud Eesti Muusika Infokeskuse ja Eesti Muusikanõukogu liikmeks, teinud koostööd mitmete festivalidega, korraldanud näituseid, andnud koostöös VHK muusikakooliga välja DVD “Mängime Pärti” ning plaadifirmaga ERP CD “Vater unser”. Publiku sooja vastuvõtu osaliseks on saanud Arvo Pärdi keskuse korraldatud iga-aastased filmipäevad Tallinnas Katariina kirikus, mis kindlasti jätkuvad. Lähitulevikus ootavad ees Viini muusikateadlase Leopold Brauneissi loengusari uuel õppeaastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, koostöö Salzburgis toimuva festivaliga Mozartwoche jpm.
Kaugemas tulevikus seisab ees laiendatud arhiivi avamine teadlastele, uurijatele ja teistele huvilistele; ettevalmistusi tehakse uue hoone planeerimiseks, mis peegeldaks helilooja muusika ja mõttemaailma olemust ka oma arhitektuuris. Loodav keskus koondab endas mitmesuguseid Arvo Pärdi loominguga seotud tegevusi, kuid selle südameks jääb arhiiv.

Tähelepanu! 22. juunil on keskus avatud kuni 16.00, 23. juunil on keskus suletud. Ilusat võidupüha ja toredat jaaniaega kõigile!

Uudiskiri