fbpx

Uudised

Arvo Pärdi “Lamentate” New Yorgi esiettekanne toimub Philip Glassi soovil

02.01.2012

31. jaanuaril 2012 tähistab ameerika helilooja Philip Glass oma 75. sünnipäeva. Sel puhul toimub Carnegie Hallis kontsert, kus kantakse ette Glassi vastvalminud 9. sümfoonia.

Juubilari soovil kõlab aga kontserdi esimeses pooles esmakordselt New Yorgis Arvo Pärdi teos “Lamentate”. Pärt ja Glass on isiklikult tuttavad ning selline kingitus rõõmustab mõlemat.

“Lamentate” sooloklaverile ja orkestrile valmis 2002. aastal Londoni Tate Modern galerii tellimusel, inspireerituna skulptor Anish Kapoori massiivsest ja mõistatuslikust tööst “Marsyas”, mis 140m pikana ja 35m kõrgena täitis kogu Tate Moderni vana turbiinihalli. Pärt on öelnud: “Seistes Anish Kapoori teose ees, mis mind vapustas, tunnetasin omamoodi lõpetatust või täielikkust selle harmoonilises ja nii loomulikult voolavas vormis ning paradoksaalselt mõjuvas, tohutute mõõtmetega vastuolevas hõljuvas kerguses. Oma trompetilaadse vormi tõttu mõjub Marsyase skulptuur juba ise nagu muusika.”

Philip Glassi sünnipäevaõhtul esineb 1977. aastast ameerika muusika lippu kõrgel hoidev American Composers Orchestra (ACO),  “Lamentate” klaverisolistiks on Maki Namekawa. Kontserti dirigeerib üks ACO asutajaliikmetest, Dennis Russell Davies, kes on aastate jooksul juhatanud enamikke Philip Glassi esiettekandeid ning keda seob ka Arvo Pärdiga pikaajaline koostöö. Davies dirigeeris 1985. aastal Kölnis “Te Deumi” esiettekannet ning on salvestanud Pärdi teoseid ECM-i plaatidele “Tabula rasa” ja “Arbos”. Sel sügisel on Davies “Lamentatet” juhatanud ja Namekawa esitanud ka Linzi Landestheateris etenduvas Jochen Ulrichi balletis „Michelangelo“.

Uudiskiri