fbpx

Uudised

Arvo Pärdi muusika avab tänavuse Läänemere festivali Stockholmis

09.08.2011

Balti riikide taasiseseisvumise 20. aastapäeva puhul teeb Läänemere festival (Baltic Sea Festival, Östersjöfestivalen) tänavu kummarduse nende kolme maa muusikale, pühendades Eestile, Lätile ja Leedule kolme maa muusikute osalemisel ka pidustuste avakontserdi 27. augustil.

Avakontsert kannab pealkirja „Baltic Year 2011“ ning õhtu esimese teosena kantakse  sümboolselt ette Arvo Pärdi viieosaline, ligi pool tundi kestev oopus „In principio“. Dirigeerib Tõnu Kaljuste.

„In principio“ on loodud segakoorile ja orkestrile tellimusena Euroopa kultuuripealinnale Grazile Austrias. Esiettekandele Grazis järgnes peatselt 2003. aasta augustis Eesti esiettekanne Tallinnas Tõnu Kaljuste juhatusel, kellele teos on ka pühendatud.

Seekordsel avakontserdil Rootsi Raadio kontserdisaalis Berwaldhallenis mängib Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, kaastegevad on Eesti Rahvusmeeskoor, Läti Raadio koor ning Leedu tütarlastekoor Liepaites. Läti muusikast esitatakse Pēteris Vasksi mõistuline kooripoeem „Tihase läkitus“ („Ziles zina“) läti poeedi Uldis Berzinši sõnadel. Leedu klassiku Mikalojus Konstantinas Čiurlionise orkestripildi „Merelt“ kõrval kõlab üks leedu rahvalaulu „Vaikne-vaikne õhtukene“ (“Tylus, tylus vakarėlis”) seade tütarlastekoorile. Kantakse ette ka Eesti Rahvusmeeskoori poolt populaarseks lauldud Veljo Tormise meeskooriballaad flöödiga „Kolm mul oli kaunist sõna“. Kontserdi lõpetab Ludwig van Beethoveni optimistlik kantaat „Merevaikus ja õnnelik sõit“ kooridele orkestriga. Avakontserdist teevad otseülekande Rootsi Raadio P2 ja Eesti Klassikaraadio.

Läänemere festivali asutajaiks on soome dirigent Esa-Pekka Salonen ning vene dirigent Valeri Gergiev, et tutvustada põhjalikumalt Balti mere äärsete rahvaste muusikakultuuri ning interpreete. Pidustused, mille korraldaja ning suurtoetaja on Rootsi Raadio, toimuvad nüüd juba üheksandat korda. Eesti pole Läänemere festivalil varem nii hästi esindatud kui tänavu.

Festivalil teeb kaasa kokku seitse dirigenti, kellest Saloneni ja Gergievi kõrval on tuntum veel Daniel Harding. Esa-Pekka Salonen juhatas Los Angeleses ka Pärdi Sümfoonia nr 4 maailmaesiettekannet. Tõnu Kaljuste on varem Stockholmis tegutsenud Rootsi Raadio koori peadirigendina, koor teeb samuti kaasa igal Läänemere festivalil.

28. augustil leiab Berwaldhallenis aset festivali teine kontsert, mida samuti on dirigeerima kutsutud Tõnu Kaljuste. Ka selle kontserdi avab Arvo Pärdi muusika, kantakse ette tema Sümfoonia nr 3. Kogu õhtu mängib Kaljuste käe all Rootsi Rahvuslik Noorteorkester (Sveriges Nationella Ungdomssymfoniorkester). Pärdi sümfoonia kõrval esitatakse Sergei Rahmaninovi Sümfoonia nr 2 ning festivali tellimusena Rootsi helilooja Tobias Broströmi Kontsert viiulile, löökpillidele ja orkestrile esiettekandes. Solistiks on viiuldaja Hugo Ticciati, kelle mängu on väga kõrgelt hinnanud ka Arvo Pärt. Ka selle kontserdi kannab üle Rootsi Raadio P2. Pärdi sümfoonia on noorteorkestri selle hooaja põhirepertuaaris ning Kaljuste läheb koos noortega esinema 2012. aasta jaanuaris USA-sse.

2. septembril esineb Läänemere festivalil ka Kristjan Järvi koos Baltic Youth Philharmonic Orchestraga. Tema kavas on lühipalu kõigi kümne Läänemeremaa heliloojatelt, ja Eestit esindab siin Eduard Tubina „Setu tants“ „Süidist eesti tantsudest” orkestrile.

Uudiskiri