fbpx

Uudised

Arvo Pärdi muusika ettekandeid detsembrikuus 2011

01.12.2011

1. ja 2. detsember, „Stabat Mater“ (segakoorile ja keelpilliorkestrile, 2008). Meppel ja Leeuwarden, Holland

Need on viimased esitused Noord Nederlands Orkest’i kontserdisarjast viies linnas, kus on Hollandis esmakordselt ettekandel uus 2008. aasta versioon „Stabat Materist“ (algversioon 1985: sopran, alt, tenor; viiul vioola, tšello). Juhatab briti maestro Stefan Asbury, orkestri peadirigent sellest hooajast, kooridena on kaastegevad Noord Nederlands Concertkoor ja Capella Frisiae. Meppelis toimub kontsert Ogteropi teatris, Leeuwardenis kuulsas De Harmonie saalis, kavas veel „Prelude und Liebestod“ Wagneri ooperist „Tristan ja Isolde“ ning numbreid Prokofjevi balletimuusikast „Romeo ja Julia“. 

 

2. detsember, „Te Deum“. Tallinn, Eesti 
Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester esitavad advendikontserdil Estonia kontserdisaalis koori peadirigendi Daniel Reussi juhatusel „Te Deumi“. Kavas on veel Mendelssohni Psalm nr 42 ja tema „Itaalia sümfoonia“. 

 

2. ja 3. detsember, „Fratres“ viiulile, keelpilliorkestrile ja löökpillidele. Hamar, Norra
Väikelinna Hamari serval peaaegu mere kaldal asuvas kaunis ajaloolises Vang kirke’s toimuvad juba teist korda kogu maailmale näidatavad jõulukontserdid. Eelmisel aastal sai traditsioon väga menuka alguse ning tänavunegi kava filmitakse ja antakse jõulude aegu televisiooni vahendusel eetrisse eeskätt USAs, aga ka mujal maailmas. Norra Rahvusringhäälingu kavas on kontsert 27. detsembril. Arvo Pärdi „Fratrest“ esitab selles kavas Grammy kolmekordne nominent kammerorkester TrondheimSolistene Oyvind Gimse juhatusel, solistiks on viiuldaja Mari Silje Samuelsen. Jõulukontserdil viibib ka Norra printsess Märtha Louise.

 

4. detsember, „Tabula rasa“. Bratislava muusikapidustused, Slovakkia
Žilina Riiklik Kammerorkester mängib Bratislava Moyses’i saalis Slovakkia kaalukamal festivalil Bratislavské Hudobné Slávnosti Oliver Dohnányi juhatusel kava lõpetuseks Pärdi muusikat: viiulisolistid on Ivana Pristašová ja Juraj Tomka, klaveril Ladislav Fančovič. Sealsetel andmetel on see teose slovaki esiettekanne.


4. detsember, „In principio“. Bochum, Saksamaa
Bochumi Christuskirches esitavad „In principio“ Philharmonischer Chor Bochum ja Bochumer Symphoniker, dirigent on Harry Curtis. Kava kannab pealkirja „Spiritual Loops“, selles kõlavad ka John Taveneri „God is with us“ ning Johann Sebastian Bachi kolm esimest kantaati „Jõuluoratooriumist“. 


7. detsember, „Adam’s Lament“, „Kaks jõuluhällilaulu“, „Cantus in Memory of Benjamin Britten“. Turu, Soome

Tõnu Kaljuste juhatusel jõuab Soomes Turu Miikaeli kirikus esiettekandele „Aadama itk“, samas on kõlamas ka „Kaks jõuluhällilaulu“ ja „Cantus in Memory of Benjamin Britten“. Eesti Filharmoonia Kammerkoor esineb koos Soome orkestriga Musicians of the King’s Road. Õhtu kavas on veel Tõnu Kõrvitsa „Kreegi vihik“. Heliloojad Arvo Pärt ja Tõnu Kõrvits on lubanud kontserdile Miikaeli kirikusse ka ise kohale tulla. 

 

7. ja 8. detsember, „Cantus in Memory of Benjamin Britten“. Tel Aviv ja Jeruusalemm, Iisrael
Jeruusalemma Sümfooniaorkester mängib Rolf Becki käe all Pärdi „Cantust“ Tel Avivi Ooperis ja Jeruusalemma Henry Crown Hallis. Samas kavas kõlavad veel Antonio Vivaldi „Gloria“ ja Felix Mendelssohni „Die erste Walpurgisnacht“. 

 

10. detsember, „Magnificat“. Berliin, Saksamaa
Kontserdi jaoks Berliini Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche’s on pealinna mainekaim RIAS Kammerchor oma a cappella kavva valinud ka Arvo Pärdi ja tema „Magnificati“, mida juhatab peadirigent Hans-Christoph Rademann. Kontsert märgib sõjas hävinud kiriku taasavamise 50. aastapäeva.


11., 15., 18. ja 23. detsember 2011, 6. jaanuar ja 8. veebruar 2012, „Cantus in Memory of Benjamin Britten“, „Collage über B-A-C-H“, „Spiegel im Spiegel“, „Lamentate“ – ballett „Michelangelo“. Linz, Austria
Linzi Landestheateri suures majas leiavad aset Austria koreograafi Jochen Ulrichi uue balleti „Michelangelo“ etendused. Balleti esietendus toimus 8. oktoobril, seda näidatakse ka uuel aastal kuni 8. veebruarini. Linzi Bruckner Orchester’it juhatavad Dennis Russell Davies või Ingo Ingensand. Õhtu muusikas on kasutatud ka Benjamin Britteni „Sinfonia da Requiemi“, „Lamentate“ klaverisolistideks on vaheldumisi Maki Namekawa või Boris Sitarski. Tantsib Landestheateri balletitrupp. 

 

15. detsember, „Tabula rasa“. Bruneck / Brunico, Itaalia
Stuttgarti Kammerorkester mängib oma esinemisel Põhja-Itaalias Brunico Michael Pacheri kultuurihoones Bachi kolme klaverikontserdi järel Arvo Pärdi „Tabula rasa“. Orkestri kontsertmeister ja Pärdi teose esimene solist on viiuldaja Wolfgang Kussmaul, klaveripartiid mängib nimekas Iraani pianist Ramin Bahrami, kes on ka Bachi ettekannete solistiks. Lõpuks mängitakse Benjamin Britteni „Lihtsat sümfooniat“. 

 

16. ja 18. detsember, „Te Deum“. Lausanne, Šveits
Šveitsi koorimaestro Pascal Mayer juhatab „Te Deumi“, esituspaikadeks Cathédrale de Lausanne ja Temple du Brassus. Koorina astub üles Choeur Pro Arte de Lausanne, mängivad ad hoc Orchester’i muusikud. Õhtu kavas on ka Britteni kantaat „Saint Nicolas“ op. 42.

 

Ülevaate on teinud Priit Kuusk

Uudiskiri