fbpx

Uudised

Arvo Pärdi muusika ettekandeid novembrikuus 2011

31.10.2011

2. november – „Veni creator“, „Anthem of St John the Baptist“, „The Deer’s Cry“, „Annum per annum“, „Magnificat“, „Nunc Dimittis“ ja „Salve Regina“. Festival „Estonie tonique“, Pariis, Prantsusmaa

Eesti kultuuri festivali „Estonie tonique“ viimaste kontsertide hulka Pariisis on kavandatud Paul Hillieri valitud ja tema käe all kõlav a cappella kava Arvo Pärdi loomingust Eesti Filharmoonia Kammerkoorilt. Paul Hillieri jaoks on tegemist taaskohtumisega nii Arvo Pärdi muusikaga, mida ta on palju esitanud ning salvestanud, kui Filharmoonia Kammerkooriga, mille dirigendi ja kunstilise juhina ta pikalt tegutses. Kontserdil on kaastegev Arvo Pärdi muusikaga samuti hästi tuttav ning seda ka Eestis esitanud inglise organist Christopher Bowers-Broadbent. Kontsert toimub 2. novembri õhtul Oratoire du Louvre’i reformistlikus kirikus. Eesti kammerkoor jääb aga Pariisi, et osaleda kahe päeva pärast sama festivali raames veel paaril Arvo Pärdi muusika ettekandel koos Ensemble orchestral de Paris’ga.

4. november – „Ein Wallfahrtslied“, „Summa“, „Adam’s Lament“ (Prantsuse esiettekanne), „Da pacem Domine“. Festival „Estonie tonique“, Pariis, Prantsusmaa
Kontserdi avapooles kõlab nimeka prantsuse tänapäevahelilooja ja organisti Thierry Escaichi looming, kes improviseerib orelil ning on samas ka oma Orelikontserdi nr 2 solist. Õhtu teises pooles esitab Arvo Pärdi loomingut Eesti Filharmoonia Kammerkoor ning Ensemble orchestral de Paris. „Ein Wallfahrtsliedi“ („Palveränduri laul“), „Summa“ ja „Da pacem Domine“ kõrval tuleb Prantsusmaa esiettekandele „Adam’s Lament“. Dirigeerib Olari Elts. Kontsert toimub meie kultuuriministeeriumi ning Tallinna Prantsuse Kultuurikeskuse toetusel Pariisi uues kunstikeskuses „Le Centquatre“.


4. november, „Nekroloog“, Sümfoonia nr 3, „Lamentate“. Hradec Králové, Tšehhi

Nüüdismuusika kontsertide sari Music Fórum Tšehhimaal Hradec Královés, mis toimub koostöös Hradec Králové filharmoonia ja Tšehhi Raadio kolmanda programmiga „Vltava“, on tänavu sügiseks (1.–11. novembrini) kavandanud neli kontserti, millest üks on pühendatud helilooja Arvo Pärdi loomingule ja kuulub keskse üritusena „Arvo Pärdi päevade“ programmi. Pärdi autorikava kõlab Hradec Králové filharmoonia saalis 4. novembri õhtul, mil mängib Hradec Králové Filharmoonia orkester Kaspar Zehnderi juhatusel: „Nekroloogile“ õhtu avateosena järgnemas Sümfoonia nr 3 ning siis „Lamentate“, solistina Eesti pianist, Uus Tallinna Trio liige Marrit Gerretz-Traksmann. Kontserdist teeb otseülekande Tšehhi Raadio 3 „Vltava“.
Arvo Pärt kirjutas „Lamentate“ 2002. aastal Londoni Tate Galerii tellimisel ning teose esiettekanne toimus 2003. aasta algul.

Hradec Králové Musik Fórum on kavandanud alates 2. novembrist veel Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi koostatud näituse „Arvo Pärt – tuntud ja tundmatu“ ja Dorian Supini filmi „24 prelüüdi ühele fuugale“ näitamise 3. novembril. 4. novembril päev läbi, kuni õhtuse kontserdini, esitatatakse harukordse sündmusena seitsmel lühikontserdil kirikutes Arvo Pärdi vokaal- ja orelimuusikat.

Festivali ülejäänud kolmes kavas on Iannis Xenakis, Hans Werner Henze, Wolfgang Rihm, York Höller, Matthias Pintscher, Jörg Widmann, Karel Husa ja John Corigliano. Muusikafoorumi kunstiline juht on tuntud tšehhi muusikajakirjanik ja -produtsent Vitĕzslav Mikeš.

5. november, „Berliner Messe“. Tampere, Soome
5. novembri õhtul esitab Soome üks tuntumaid kutselisi koore Tampere Filharmoonia koor Tampere Toomkirikus Arvo Pärdi „Berliini missa“. Pärdi teos kõlab Pirkanpoikien Pyhäinpäivän kontserdisarjas, kuhu Tampere Filharmoonia koor on kutsutud külaliseks. Ettekannet dirigeerib Jouni Rissanen, kes valiti Tampere Toomkiriku poistekoori Pirkanpojat juhiks käesoleva aasta algusest. Kontserdil kõlab esiettekandes ka soome populaarse koorimuusikaautori Jaakko Mäntyjärvi uusteos.


7., 8., 11. ja 13. november, „Tabula rasa“. Turnhout (Belgia), Quakenbrück ja Stuttgart (Saksamaa)

Kuulus Stuttgarti Kammerorkester on võtnud oma kavva Arvo Pärdi kaheviiulikontserdi „Tabula rasa“ ning mängib seda novembris Belgias ja Saksamaal. Kõiki nelja kontserti juhatab esiviiuldajana orkestri kontsertmeister Wolfgang Kussmaul. Lisaks Pärdile kõlab kontsertidel veel Mendelssohni, Mozarti ja Britteni muusikat.

11.- 13. november, Sümfoonia nr 4.  Gdański Ooperi- ja Balletiteater, Poola
Baltycki Teatr Tanca (Baltic Dance Theater) on Arvo Pärdi Sümfoonia nr 4 muusikale toonud lavale koreograaf ja lavastaja Wojciech Misiuro balleti „Unistus“ („Sen“), mis esietendus 25. märtsil 2011. Wojciech Misiuro on poola tuntud teatritegelane, tantsija, miim, koreograaf, telerežissöör ning legendaarse Teatr Ekspresja asutaja. Etenduses tantsivad trupi 14 balletisolisti.

19. ja 20. november, „Berliner Messe“ ja „Fratres“. Siegen ja Erndtebrück, Saksamaa
Kammerorkester Camerata Instrumentale Siegen esitab kaks Arvo Pärdi teost „Berliini missa“ ja „Fratres“ keelpilliorkestrile 19. novembril Siegeni Nikolai kirikus, laulab koor Kantorei Siegen. 20. novembri kontsert toimub Erndtebrücki evangeelses kirikus, kus orkestri saatel laulab Capella Cantabilis.


23. november, „L’abbé Agathon“ 8 tšellole ja sopranile. Salzburg, Austria esiettekanne

Kontsert toimub Universität Mozarteumi korraldatud „Musikalische Akademie“ sarjas, mille kontseptsiooni ja programmi juht on tšellist Enrico Bronzi, solistiks Barbara Theler Šveitsist
„L’abbé Agathon“ valmis 2004. aastal Barbara Hendricksile ja Beauvais’ tšellooktetile. Vahepealsete ettekannete ja versioonide hulgas on huvitavamaid American Opera Projecti „L’abbé“ lavastus kammerooperina 2009. aasta algul New Yorgis Guggenheimi Muuseumi osalusel, kus sopranipartiid laulis Lauren Flanigan.
Lisaks Austria esiettekandele Salzburgis sündis tänavu ka selle versiooni esmaplaadistus, salvestatuna Itaalias Bolognas, kus dirigendiks oli Roberto Molinelli ja solistiks itaalia metsosopran Anna Maria Chiuri.

24., 29., 30. november, 1. ja 2. detsember, „Stabat Mater“ segakoorile ja keelpilliorkestrile (Hollandi esiettekanne). Groningen, Stadskanaal, Emmen, Meppel ja Leeuwarden, Holland
Groningenis resideeriv Noord Nederlands Orkest (Põhja-Hollandi orkester) esitab viies Hollandi linnas kava, kus Richard Wagneri „Tristani ja Isolde“ fragmentide ning Sergei Prokofjevi balletimuusika „Romeo ja Julia“ kõrval, esitatakse esmakordselt Hollandis uut versiooni Arvo Pärdi „Stabat Materist“. Kooridena laulavad selles kavas Pärti Põhja-Hollandi Kontsertkoor ja Capella Frisiae. Kontserte juhatab nüüdismuusikafestivalidelt väga hästi tuntud briti dirigent Stefan Asbury, kellest sai alanud hooajast Põhja-Hollandi orkestri peadirigent.
Arvo Pärdi 1985. aasta teosest „Stabat Mater“ valmis 2008. aastal uus versioon mille tellisid Alam-Austria Tonkünstler-orkester ning selle peadirigent Kristjan Järvi esiettekandeks kuulsatel „Viini pidunädalatel“.

Ülevaate koostas Priit Kuusk

Tähelepanu! 22. juunil on keskus avatud kuni 16.00, 23. juunil on keskus suletud. Ilusat võidupüha ja toredat jaaniaega kõigile!

Uudiskiri