fbpx

Uudised

Arvo Pärdi muusika on kaasatud projekti „Stillspotting“ New Yorgis

15.09.2011

Septembrikuu teisel poolel korraldavad Guggenheimi Muuseum ning Norra ja USA arhitektuuribüroo Snøhetta arhitektid New Yorgis ühisprojekti „Stillspotting“.

Kaheaastase multidistsiplinaarse projektina kavandatud „Stillspotting“ (tõlkes: vaikuse vaatlemine, märkamine, ülesleidmine) kujutab endast vaikuse ja vaikse muusika abil sündivat vastuhakku mitmemiljonilinna kärarikkale elule ning New Yorgi kui äärmiselt suure metropoli linnapildi helilisele tehistaustale. See annab New Yorgi elanikele võimaluse puhastuda linnamürast ning samas nautida heli ja arhitektuuri koosmõju.

Projektiga käiakse läbi New York City viis regiooni: Manhattan, Brooklyn, Bronx, Queens ja Staten Island. „Stillspotting NYC“ seekordseks sündmuspiirkonnaks on Alam-Manhattan, projekti seansid toimuvad linnaosa eri paikades 15.–18. septembril ja 22.–25. septembril.

Sündmuspaigad on koos arhitektidega välja valinud selle koordinaator Guggenheimi muuseumist David van der Leer, kelle ettepanekul toodi projekti helilooja Arvo Pärdi muusika.

Muuseumi ülesandeks on koordineerida Snøhetta arhitektide plaanide ja Pärdi muusika koosmõju. Kuulamisi-vaatamisi-tajumisi-kogemisi toimub kõikvõimalikes ja -võimatutes kohtades – kauni arhitektuuriga hoonete aedadest, ruumidest, varjualustest kuni Manhattani pilvelõhkuja WTC7 50. korruseni. Mõni etenduspaikadest ümbritsetakse meteo(õhu)pallidega jms. Linnakärast eemaldumiseks kogunevad osalejad väikestesse gruppidesse. Vaikusekogemust vormiv Arvo Pärdi muusika kõlab kõrvaklappidest või valjuhäälditest.


„Stillspottingus“ osalejatele on Pärdi muusikast valitud kuulamiseks „Tabula rasa“ II osa „Silentium“, „My Heart’s in the Highlands“ ja „Mein Weg hat Gipfel und Wellentäler“, ulatuslikuma teosena „In principio“ ning sellessamas WTC7 Tower’is kõlab valjuhäälditest ka „Hymn to a Great City“. Praegustes tingimustes võtab kogu ringreisi läbimine ühel osalisel aega umbes kolm tundi. Iga punkt on neljal päeval järjest avatud kell 11–19. Korraldajail on plaanis ka uurida, kuidas see sündmus mõjutab projekti läbinud inimest.

Stillspottingu projekti esimene vaatus toimus käesoleva aasta juunikuus ja selle kohta  on lähemalt võimalik lugeda siit (inglise keeles).

Projekti arhitektuuri poole eestvedaja, arhitektuuribüroo Snøhetta arhitekt Craig Dykers on oma töödega tähelepanu pälvinud mõlemal pool Atlandi ookeani, tema käe all on valminud muu hulgas Oslo ooperimaja, Alexandria raamatukogu Egiptuses ning Maailma Kaubanduskeskuse 11. septembri memoriaal ning muuseum New Yorgis.

Lisaks New Yorgis toimuvale esitatakse Arvo Pärdi muusikat USA-s ka 15.–17. septembri Phoenix Symphony Orchestra hooaja avakontsertidel. Peadirigent Michael Christie juhatusel tuleb kolmel õhtul ettekandele koori- ja orkestrioopus „In principio“.

Uudiskiri