fbpx

Uudised

Arvo Pärdi muusika septembris 2011

07.09.2011

1. september, „Silhouette“. Eesti Kontserdi hooaja avaõhtu, Tallinn, Eesti
Orchestre de Paris teeb oma uue peadirigendi Paavo Järvi juhatusel lühireisi Euroopasse, esinedes Viini lähedal Grafeneggi lossi festivalil ja seejärel Tallinnas Estonia kontserdisaalis ning avades seega pidulikult Eesti Kontserdi uue hooaja.

Järvi alustab kava Arvo Pärdi ühe viimase orkestriteosega „Silhouette“. „Silhouette’i“ on varem küll Eestis juba esitatud (Tõnu Kaljuste juhatusel), ent teos on Paavo Järvi ja Orchestre de Paris’ tellimus dirigendi esimese Pariisi hooaja 2010/2011 alustuseks Salle Pleyelis ning ka pühendatud Paavo Järvile ja Orchestre de Paris’le. 1. septembri kavas Tallinnas on „Silhouette’i“ (Hommage à Gustave Eiffel) järel Igor Stravinski balletisüit „Petruška“ (1947) ning Béla Bartóki aasta enne surma loodud tippoopus Kontsert orkestrile (1943).

 

1.- 3. september, „Ludus“ ja „Spiegel im Spiegel“. Melbourne, Austraalia
25. augustil alustas Melbourne’is oma külalisesinemisi Sydney trupp Australian Ballet. Etendused toimuvad Melbourne’i Art Centre’is Victoria osariigi State Theatre’is. Kavas on Briti koreograafide kolme ühevaatuselise balleti õhtu „British Liaisons“, mida Australian Ballet etendas edukalt kevadel Sydney Ooperis.
„British Liaisons“ on publiku ees Melbourne’is 25. augustist kuni 3. septembrini, kokku 11 korral. Selle õhtu viimane lühiballett „After the Rain“ on pärit New York City Ballet’ repertuaarist, kus selle lavastas trupi juures tegutsev briti koreograaf Christopher Wheeldon. Balleti „After the Rain“ muusika aluseks on Arvo Pärdi kahe viiuli kontserdi „Tabula rasa“ avaosa „Ludus“ ning duett „Spiegel im Spiegel“. Wheeldoni nimetatakse briti tänapäevaballeti legendiks.


3. – 5. september, „Lamentate“,Sümfoonia nr 4, „Fratres“, „Festina lente“. Bari, Itaalia
Itaalias kauni Bari kuulsas ajaloolises Teatro Petruzzellis etendatakse kolmel õhtul Euripidese kreeka tragöödia ainelist balletti „Medea“, mille on lavastanud itaalia koreograaf Davide Bombana. Arvo Pärdi klaverile ja orkestrile kirjutatud „Lamentate“ kõrval kasutatakse etenduses ka fragmente Sümfooniast nr 4, muusikat teostest „Festina lente“ ja „Fratres“. Viie solisti hulgas tantsib nimiosas Eleonora Abbagnato. Mängib teatri orkester Orchestra della Fondazione Petruzzelli, dirigeerib Giuseppe La Malfa.

 

4. september, „Cantus in Memory of Benjamin Britten“. „Pärdi päevad“, Tallinn, Eesti
4. septembril jõuab oma suveturneelt Stockholmist Läänemere festivalilt Tallinnasse Estonia kontserdisaali Kristjan Järvi käe all tegutsev Baltic Youth Philharmonic (BYP). Noorteorkester avab Tallinnas kavaga „Baltic Voyage & Pärt“ Nargenfestivali „Pärdi päevad“. „Baltic Voyage“ sisaldab noorte erksas ettekandes populaarseid lühiteoseid kümnelt Läänemeremaa tuntud heliloojalt, Eestit esindab Eduard Tubin. Arvo Pärdi festivali puhul mängib noorte andekate muusikute orkester siin ka „Cantuse Benjamin Britteni mälestuseks“. BYP esitab kava „Baltic Voyage“ Stockholmi ja Tallinna järel veel rahvusvahelistel festivalidel Itaalias Meranos ja Milanos, sidudes nii Itaalia riigi loomise 150. aastapäeva pidustused Balti riikide taasiseseisvumise 20. aastapäevaga.


5. september, Sümfoonia nr 4. Bukarest, Rumeenia esiettekanne
Rumeenlaste ühel mainekamal muusikafestivalil, mida korraldatakse tänavu 20. korda nende suure klassiku, helilooja ja viiuldaja George Enescu auks, on üheks külalisorkestriks kutsutud Ensemble Orchestral de Paris. Selle orkestriga varemgi kontserte andnud Eesti dirigent Olari Elts viib orkestri Bukaresti festivalile nüüdismuusika kavaga, kus tuuakse Rumeenia esmaettekandele Arvo Pärdi Sümfoonia nr 4 „Los Angeles“. Kontsert toimub Athenaeumi Palee teatris pidulikus festivaliõhkkonnas. Olari Eltsi kavas on veel kaks läinud sajandi klassikut: prantslaselt Henri Dutilleux’lt orkestrioopus „Mystère de l’instant“ ning Rumeenia ühe tuntuma helilooja Anatol Vieru Tšellokontsert.

 

6. september, „Fratres“. Wolkenstein, Austria
Camerata Bregenz mängib oma kontserdil Wolkensteini Pfarrkirches Arvo Pärdi „Fratrest“ viiuli, keelpillide ja löökpillide versioonis, solistiks Austria viiuldaja Martin Walch, kes on ka Euroopa Kammerorkestri liige ning juhatab Merlin Ensemble’it Viinis. Pärdi kõrval on õhtu ülejäänud kava kaunilt klassikaline – Mozarti Adagio ja fuuga KV 546, Bachi Kontsert kahele viiulile d-moll, kus Martin Walchiga liitub Inge Hager, Walch on ka Mendelssohni Viiulikontserdi solistiks.


8. september, „Antifonen for Strings“. Maailmaesiettekanne Plektrum-Festivalil, Tallinn, Eesti
9. korda toimuva Plektrum-Festivali avakontserdil Estonia kontserdisaalis esinevad kõrvuti ja ka üheskoos Nyyd Kvartett Tallinnast ja Nathan Quartett Saksamaalt Hamburgist. Arvo Pärt on teinud topeltkvarteti seade oma kooritsükli „7 Magnificat-Antiphonen“ ühest osast ja selle esitavad avakontserdi lõpetuseks koos mõlemad keelpillikvartetid. Selles kavas sünnib nimetuse „Bareljeef“ all Malle Maltise ja Daniel Smutny sulest veel kaks maailmaesiettekannet.

 

9. september, Sümfooniad nr 1 – 4 „Pärdi päevad“, Tallinn, Eesti
Tähelepanuväärse sündmusena tulevad Tõnu Kaljuste algatusel ja dirigeerimisel Tallinnas Noblessneri valukojas ühel õhtul ettekandele Arvo Pärdi kõik neli sümfooniat. Mängib Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Sümfooniate koguettekanne Nargenfestivali „Pärdi päevadel“ on muusikamaailmas esmakordne ning õhtust teeb ülekande Euroraadio, mis antakse 12. septembril eetrisse ligi 30 Euroopa riigis. Otseülekande kontserdist teeb Klassikaraadio, sümfooniate ettekande salvestab ka ETV. Helilooja ise ei saa sündmusel kohal viibida, kuna on neil päevil maailmaesiettekannete juures Itaalias Torinos ja Milanos.


9.- 10. september, „Salve Regina“, „Beatus Petronius“ ja „Statuit ei Dominus“. Torino ja Milano (Itaalia)
Arvo Pärdi hea sõbra, tema loomingu uurija ja innuka tutvustaja, itaalia tuntud muusikategelase ja -teadlase Enzo Restagno algatusel kõlavad helilooja sünnipäeva eel Itaalias kolme tema teose uusversiooni maailmaesiettekanded. Restagno on alates 1986. aastast Torino kuulsa rahvusvahelise festivali „Settembre Musica“ asutaja ja kunstiline juht, viiendat aastat tehakse pidustusi koostöös muusikametropoli Milanoga ja nii on festivali nimi praegu „MITO Settembre Musica“. Festival tähistab oma programmis Ferenc Liszti 200. sünniaastapäeva ning koos Gustav Mahleri 100. mälestusaastaga ka Itaalia riigi sünni 150. aastapäeva. Sel puhul on Torino Raadio RAI Rahvusliku Sümfooniaorkestri festivalikavadesse tellitud 13 nimeka nüüdishelilooja uudisteoseid kaheksalt maalt, kelle hulgas on Arvo Pärt Eestist. Pärt on Itaalia jaoks kirjutanud uueks, s.t uude seadesse ja kõlaruumi oma varasemad teosed „Salve Regina“ (2002) ning Itaaliasse Bologna San Petronio kiriku 600. aastapäevaks loodud palad „Beatus Petronius“ ja „Statuit ei Dominus“, mis varem kõlasid kahele koorile kahe oreli saatel. Nüüd kõlab „Salve Regina“ segakoori, tšelesta ja keelpilliorkestri, ning „Beatus Petronius“ ja Statuit ei Dominus“ kahe koori, kaheksa puupilli, kellade ja keelpilliorkestri seades. Teosed kannab esmakordselt ette Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI Torino koos Torino Vocalensemble’iga noore dirigendi Tito Ceccherini juhatusel. Torinos sünnivad esiettekanded RAI Arturo Toscanini nimelises auditooriumis ning Milanos Giuseppe Verdi nimelise konservatooriumi suures saalis. Helilooja viibib ka ise proovidel ning esiettekannetel Torinos ja Milanos.


11. september, „Salve Regina“, Statuit ei Dominus“, „Beatus Petronius“ ja „Adam’s Lament“. „Pärdi päevad“, Tallinn, Eesti
Nargenfestivali Arvo Pärdi päevade lõppkontserdina ning kogu mahuka ja põneva suvefestivali viimase sündmusena toimub Tallinna Jaani kirikus Arvo Pärdi sünnipäeval tema loomingu kontsert, kus dirigent Tõnu Kaljuste tutvustab Pärdi loomingut kahest viimasest aastakümnest. Päev pärast maailmaesiettekandeid Torinos ja Milanos tulevad ka Eestis esmakordselt esitamisele uues versioonis „Salve Regina“, „Statuit ei Dominus“ ja „Beatus Petronius“, millele lisandub 2009. aastal valminud „Adam’s Lament“. Klassikaraadio poolt otse üle kantavas lõpukavas esinevad Läti Raadio koor, kammerorkester Sinfonietta Rīga ning ansambel Vox Clamantis. „Pärdi päevad“ kuuluvad kultuuripealinna „Tallinn 2011“ muusikaprogrammi.

 

11. ja 27. september, „Für Lennart in memoriam“, „Silhouette“, „Fratres“, Sümfoonia nr 4 ja „In Spe“. Mons ja Brüssel, Belgia
Nagu Tallinnas helilooja sünnipäeva 11. septembri pärastlõunal, toimub ka Belgias Orlando di Lasso kunagises kodulinnas Mons’is Saint Nicolas’ kirikus Arvo Pärdi monograafiline kontsert, kus peategelaseks on Mons’is resideeriv Ensemble Musique Nouvelles. Kontserdi kava avab „Für Lennart in memoriam“ keelpilliorkestrile, millele järgneb „Silhouette“ Belgia esmaettekandes, siis „Fratres“ ning kava teises pooles kantakse Belgias esmakordselt ette ka Sümfoonia nr 4. Õhtu kuulub Mons’i kontserdisarja „Cap Sonic“.
Kontserdi tutvustus ansambli kodulehel annab hea ülevaate helilooja eluloost ning ettekandele tulevatest teostest ning seda täiendavad harukordsed fotod Arvo Pärdist, mille autoriks on fotograaf Isabelle Françaix. 11. septembri kontserti korratakse 27. septembril Brüsseli Minimes’i kirikus, kus hiljaaegu peeti kümnete Belgia kooride osavõtul ka Veljo Tormise koorifestivali. Brüsselis on Musique Nouvelles’i kavas ka Arvo Pärdi „In spe“, samuti Belgia esiettekandes. Õhtut dirigeerib Jean-Paul Dessy.


11. september, „Fratres“. Lissaboni festival „Cantabile“, Portugal
Lissaboni festivali „Cantabile“ lõppkontserdil 11. septembril debüteerib uus kollektiiv Lisbon Chamber Orchestra, keda juhatab Samuel Barsegian. Lõppkontserdi toimumispaigaks on  Teatro Nacional de São Carlos’e saal Salão Nobre. Arvo Pärdi „Fratres“ kõlab tema sünnipäeval esmakordselt Portugalis vioola, keel- ja löökpillide versioonis ning solistiks on Diemut Poppen.

 

15.- 16. september, „Cantus in Memory of Benjamin Britten“. Sønderborg ja Flensburg, Taani ja Saksamaa
Arvo Pärdi „Cantusega“ avab oma kava nii Taanis Sønderborgis kui Saksamaal Flensburgi Teatris Lõuna-Jüütimaa Sønderjyllands Symfoniorkester, keda dirigeerib Eesti maestro Mihkel Kütson. Ettekandel on veel Carl Nielseni Kontsert flöödile ja orkestrile ning Jean Sibeliuse Esimene sümfoonia. Ka dirigent Mihkel Kütson, Schleswig-Holsteini Landestheateri Generalmusikdirektor, on Arvo Pärdi muusikaga tuttav. Käesoleva aasta algul dirigeeris ta Pärdi Sümfooniat nr 4 Varssavis Rahvusfilharmoonia orkestri ees.

 

15., 16. ja 17. september, „In principio“. Phoenix, USA
Phoenix Symphony Orchestra Ühendriikides alustab oma uut hooaega koos Phoenix Symphony Chorusega Scottsdale’i Kunstide Keskuses kolme sama kavaga kontserdiga. Õhtu avab Aaron Coplandi USAs väga populaarne teos „Fanfare for the Common Man“, millele järgneb Arvo Pärdi „In principio“ ettekanne kõigil kolmel õhtul. Avakontserdi peateoseks on kontserdi teises pooles Beethoveni Üheksas sümfoonia. Juhatab Phoenixi SO 37-aastane peadirigent Michael Christie.


18. september, „Magnificat“. Gossensass, Itaalia
Mainekal Austria kaasaegse muusika festivalil „Klangspuren“ esitab Müncheni kammerkoor „Via Nova“ Itaalia Gossensassi Pfarrkirches Florian Helgathi juhatusel ka Arvo Pärdi „Magnificati“. See on põnev festivalipäev, kus hommikust hilisõhtuni kantakse eri paikades Lõuna-Tiroolidest kuni Põhja-Tiroolideni ette kokku seitse kontserti nimetuse „Pilgerstation“ all. Arvo Pärdi „Magnificat“ kõlab „Pilgerstation III“ a cappella kavas, kus on ettekandel veel György Ligeti „Éjszaka“ ja „Reggel“ („Öö“ ja „Hommik“), Pēteris Vasksi „Ziles zina“ („Tihase sõnum“, mida Tõnu Kaljuste juhatas äsja ka Läänemere Festivali avakontserdil Stockholmis) ning Michael Ostrzyga „Iuppiter“. „Klangspuren“ on ka varem eesti muusikat tutvustanud, nt Erkki-Sven Tüüri loomingut.

 

18. september, „Cantus in Memory of Benjamin Britten“. Gunma, Jaapan.
Tõnu Kaljuste juhatab külalisena Gunma Sümfooniaorkestrit Jaapanis, kus tema kavas on ka Arvo Pärdi „Cantus in Memory of Benjamin Britten“. 1945. aastal asutatud Gunma Sümfooniaorkester on vanimaid Jaapanis ja selle muusikadirektor on praegu Takaseki Ken. Orkester kuulub Jaapani Sümfooniaorkestrite Assotsiatsiooni koosseisu.


18. ja 20. september, „Fratres“, „Silentium“. Varssavi balletifestival, Poola
Varssavi Suures Teatris kolmandat korda toimuvatel tantsukunsti päevadel („Dni Sztuki Tanca“, 12.- 28. IX) tuleb ainsa maailmaesiettekandena kogu festivali programmis publiku ette noore poola koreograafi Robert Bondara uus ballett „Persona“, mis põhineb Arvo Pärdi, Pawel Szymański ja Aldona Nawrocka muusikal. Suure Teatri kammerlaval esitavad selle Poola Rahvusballeti tantsijad esialgu kahel festivaliõhtul 18. ja 20. septembril. Arvo Pärdi muusikast on siin „Fratres“ ja kontserdi „Tabula rasa“ teine osa „Silentium“. Etendus on teatri mängukavas veel ka 7. ja 8. oktoobril, hooaja lõpul juunis aga koguni neljal korral. Robert Bondara on Poola Rahvusballeti tantsija ja lavastaja.  Ta on Bronislava Nijinska balletikonkursi laureaat. Nimelt kuulub tema uuslavastus Euroopa Nõukogu Poola eesistumisel toimivasse Rahvuslikku Kultuuriprogrammi.

 

19. september, „Summa“, „Pilgrim’s Song“, „Fratres“ ja „Stabat Mater“. London, Suurbritannia
Londoni Lõunakalda kontserdikeskuses (South Bank Centre) kuulsas kammersaalis Purcell Room’is esineb Endymion Ensemble kahe kontserdiga uuest sarjast „Music for People“. Esimese kontserdi avanumbriks on Arvo Pärdi „Summa“, samas kõlab ka „Pilgrim’s Song“, solistiks tenor Simon Wall. Pärdi teoseid ümbritsevad noortelt heliloojatelt Joanna Bailie’lt ja Philip Venables’ilt tellitud uusteosed ning seejärel esitatakse veel Pärdi „Fratres“ keelpillikvartetile ning tema „Stabat Mater“. Dirigeerib James Weeks, kes on tunnustatud ka heliloojana. James Weeks on selles sarjas ka ise autorina, juhatades samas veel enda asutatud vokaalansamblit Exaudi. Teises kavas 21. septembril on uusteostest ümbritsetud Morton Feldmani looming.


22. september, „Fratres“. London, Suurbritannia
Londoni kuulsas kontserdipaigas, St. John’s Smith Square’i kirikus mängib üks pikaealisemaid Briti kammerorkestreid English Sinfonia (1961) Rachael Youngi juhatusel Pärdi „Fratrest“, viiulisolistiks ansambli kontsertmeister Janice Graham. Ida-Euroopa heliloojate kavas kantakse ette veel Alfred Schnittke Kontsert klaverile ja keelpillidele, solistiks Viktoria Postnikova, ning Šostakovitši Kammersümfoonia ja „Romanss“ filmimuusikast „Kiin“. Uus-Meremaalt pärit Rachael Youngi enda alaliseks orkestriks Londonis on Edgware Symphony Orchestra.

 

24. ja 25. september, Fratres“. Haag, Holland
Kuigi peadirigent Neeme Järvi avab oma Residentie Orkest’i uue hooaja Haagis traditsiooniliselt Printsessipäeva kontserdiga 20. septembril, on tal hooaja esimene põhikava juhatada kontserti orkestri residentsis Dr Anton Philipszaalis 24. ja 25. septembril, kus õhtu avanumbriks on Arvo Pärdi „Fratres“ keelpilliorkestrile ja löökpillidele, pühendusega Eesti taasiseseisvumise 20. aastapäevale. Ettekandel on veel Haydni „Sinfonia concertante“ ja Schuberti Sümfoonia nr 9.


25. september, „Arbos“ ja „Miserere“. Innsbruck, Austria
Ennast uue muusika kapelliks nimetav kammerorkester Windkraft Tirol annab Innsbrucki Jesuiitide kirikus Kasper de Roo juhatusel kontserdi „Die Himmlische Stadt“, kus on kaastegevad Hilliard Ensemble’i solistid ning Vokalensemble Novo Canto. Õhtu avab Arvo Pärdi „Arbos“, kavas on veel Marco Döttlingeri pala puhkpillikvintetile, seejärel Pärdi „Miserere“ ning Igor Stravinski „Missa“. Arvo Pärdi muusikast on Kasper de Roo varem juhatanud ka „Fratrest“ ning Sümfooniat nr 1.

 

30. september, „Cantus in Memory of Benjamin Britten“ ja „Tabula rasa“. Manchester, Suurbritannia
Royal Northern College of Music Manchesteris ja tema üliõpilaste keelpilliorkester korraldavad 30. septembril Muusikakolledži kontserdisaalis kontserdi, mida dirigeerib kolledži keelpilliosakonna juhataja Malcolm Layfield. Orkester avab selle õhtuga oma „North Seasoni“. Arvo Pärdi „Cantuse“ ja „Tabula rasa“ kõrval on ettekandel veel Aulis Sallineni Keelpillikvartett nr 3 orkestriseades, Ralph Vaughan Williamsi „Fantasia on a Theme of Thomas Tallis“ ja Benjamin Britteni „Prelude and Fugue for 18 Strings“.

 

Ülevaate on koostanud Priit Kuusk

Tähelepanu! 28. - 31.03 on keskus suletud. Kauneid ülestõusmispühi!

Uudiskiri