fbpx

Uudised

Arvo Pärdi muusika tantsulavastustes

05.05.2011

Juba maikuu algul toimuvad Arvo Pärdi muusikale lavastatud balletietendused neljal maal – kalendrijärgselt kõigepealt Tšehhimaal Olomoucis, seejärel Austraalias kuulsas Sydney ooperis, Soomes Turus ning Venemaal Peterburi Mihhailovski teatris. Nii Olomoucis kui ka Sydneys on balletilaval „Tabula rasa“ muusika.

Ülevaate koostanud  Priit Kuusk

 

2. ja 26. mai. Ballett „Frida“, Olomouc, Tšehhi

Moraavia Teatris Olomoucis on uuesti mängukavas ballett „Frida“ alates 18. märtsist. Selle libreto, koreograafia ja lavastuse autoriks on teatri peaballettmeister Robert Balogh. Etendus näitab vaatajaile pilte mehhiko sürrealistist maalikunstniku Frida Kahlo elust ja saatusest. Muusikat on valitud mitmetelt heliloojatelt: näiteks Astor Piazzollalt, Keith Jarrettilt, Benny Goodmanilt ja Arvo Pärdilt. Pärdi muusika kõlab keskmistes rahulikumates stseenides ja siin on fragmenditi nii „Tabula rasa“ kui ka „Miserere“ muusikat. Lavastus on olnud sündmus ning seda on elavalt kajastanud ajakirjandus.

3.–21. mai. Ballett „British Liaisons“, Austraalia Ballett, Sydney Ooperis

Austraalia Ballett tantsib Sydney Ooperimajas kolme lühiballeti õhtut pealkirja all „British Liaisons“. Etendus on nii vaadatav, et teatrijuhid on mängukavva planeerinud 3.–21. maini 16 etendust. Praegu, kui need toimuvad veel Sydneys, mängib Australian Opera and Ballet Orchestra. Tutvustatakse kolme erinevast generatsioonist Briti koreograafi töid, sh 21. sajandi meistritööks hinnatud Christopher Wheeldoni balletti „After the Rain“ (2005). Viimase muusikaliseks aluseks on avaosa „Ludus“ Arvo Pärdi „Tabula rasast“ ja „Spiegel im Spiegel“. Väärib meenutamist, et Christopher Wheeldoni „After the Rain“ tuli esmakordselt vaatajate ette New York City Ballet’ esitatuna 22. jaanuaril 2005 New Yorgis State Theateris. Wheeldon ise on aga selle trupi tantsija ja koreograaf, olles enne olnud Londoni Kuninglikus Balletis ning võitnud Lausanne’i balletikonkursil kuldmedali 1991.


5.–8. mai ja 19.–22. mai. Ballett „Passio“, tantsuteater „Eri“, Turu Toomkirikus

Kogu Soome rahvuspühamuks on pikki aegu olnud Turu toomkirik. Alates 20. aprillist toimuvad toomkirikus Arvo Pärdi muusikal põhineva uue õhtuttäitva balleti „Passio“ etendused, mida esitavad Turu tantsuteatri „Eri“ tantsijad. Etenduse kunstiliseks juhiks ja lavastajaks-koreograafiks on Tiina Lindfors, valguskunstnik on Esä Kyllönen. Etendused toimuvad Turu kirikulaval aprillist juulini. Lavastuses kõlab tantsijate saateks Turu Filharmoonia orkestrilt viis Arvo Pärdi teost – „Cantus“, „Festina lente“, „In principio“, „Mein Weg“ ja viimasena „Passio“. Kaastegev on Turu katedraali koor ja juhatab Eestiga väga lähedastes sidemetes dirigent Juha Kangas. „Passio“ kuulub kultuuripealinna „Turku 2011“ programmi ning publikut tuleb nii lähedalt kui ka kaugemalt. Plaanis on kokku 16 etendust: esimesele neljale 20.–23. aprillil järgnevad kaheksa õhtut maikuus ning neli veel suvel, 28.–31. juulil. Kokku esitatakse sel hooajapoolel Juha Kangase käe all Arvo Pärdi teoseid Turus üle 80 korra.

21. ja 22. mai. Ballett „Nunc dimittis“, Peterburi, Venemaa

Peterburi Mihhailovski teatris on alates märtsikuust kavas siin värskelt balletijuhiks saanud hispaania nimeka tantsija ja koreograafi Nacho Duato (s. 1957) lavastatud kolme lühiballeti õhtu: „Without Words“ F. Schuberti muusikal, „Duende“ C. Debussy muusikal ja kolmanda vaatusena Arvo Pärdi teosest „Nunc dimittis“ inspireeritud 25-minutiline ballett 15 tantsijale, kus on kasutatud ka hispaania helilooja David Azagra löökpillimuusikat. Kui Duato teised lühiballetid on olnud varem laval mujalgi, siis „Nunc dimittis“ on maailma esilavastus. 15. märtsil esietendunud õhtu oli vaatajate ees veel 16. ja 31. märtsil ning 7., 22. ja 23. aprillil. Teatri orkestrit ja koori juhatab Valentin Bogdanov.

Uudiskiri