fbpx

Uudised

Arvo Pärdi teose „Adam‘s Lament“ maailmaesiettekanne ja elutööpreemia Istanbuli Rahvusvahelisel Muusikafestivalil – 03.06.2010

03.06.2010

7. juunil 2010, Istanbuli Hagia Irene kirikus toimuval Arvo Pärdi autorikontserdil tuleb maailmaesiettekandele Arvo Pärdi uusim teos „Adam’s Lament“ („Aadama itk“) koorile ja keelpilliorkestrile.

7. juunil 2010, Istanbuli Hagia Irene kirikus toimuval Arvo Pärdi autorikontserdil tuleb maailmaesiettekandele Arvo Pärdi uusim teos „Adam’s Lament“ („Aadama itk“) koorile ja keelpilliorkestrile. Teose esitavad Borusan Istanbuli Filharmooniaorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Vox Clamantis, juhatab Tõnu Kaljuste.
Lisaks uuele teosele kõlavad kontserdil veel Arvo Pärdi „Orient & Occident“, „Most Holy Mother of God”, „Te Deum“, „Da pacem Domine“ ning esiettekandena „Alleluia Tropuse“ versioon segakoorile ja keelpilliorkestrile, esitavad Borusani Filharmooniaorkester (Istanbul) ja Vox Clamantis Tõnu Kaljuste juhatusel. Kontserdile eelneb pidulik tseremoonia, kus heliloojale antakse üle Istanbuli Muusikafestivali elutööpreemia.

38. Istanbuli Rahvusvaheline Muusikafestival kestab 3. – 30. juunini ning selle raames toimub 11. juunil Hagia Irene kirikus ka Pärdi 4. Sümfoonia “Los Angeles” Türgi esiettekanne, Akbank Kammerorkestri laiendatud koosseisu juhatab Cem Mansur.

Arvo Pärdi „Aadama itk“ on valminud kahe kultuuripealinna – Istanbul 2010 ja Tallinn 2011 koostööprojekti tellimustööna. Teose aluseks on Athose munga püha Siluani (1866–1938) venekeelne tekst, kus ta kirjeldab Aadama valu kaotatud paradiisi pärast:

Aadam, kogu ilmamaa isa, tundis paradiisis Jumala armastuse magusust, ja seepärast, kui ta oli patu pärast paradiisis välja aetud ning Jumala armastusest ilma jäetud, kannatas kibedasti ja halas suure oigamisega kogu kõrve kuuldes. Ta hing piinles mõtte käes: „Ma solvasin armsamat Jumalat.” Ta ei kahetsenud nõnda mitte paradiisi ja selle ilu pärast, vaid seepärast, et kaotas Jumala armastuse, mis tõmbab hinge iga minut täitmatult Jumala poole… [Katkend]

Athose püha Siluani tekstidele on omane tugev poeetiline jõud ja tema tekste peetakse üheks kõige väärtuslikumaks osaks vene luulest. Püha Siluani elu ja töö on Arvo Pärdile inspiratsiooniainest pakkunud ka juba aastaid tagasi – 1991 valmis tema kirjutistel põhinev teos „Silouans Song“ (“My soul yearns after the Lord…”) keelpilliorkestrile.

(Foto: Turkish Press Agency)

Uudiskiri