fbpx

Uudised

Arvo Pärdi teose „And I heard a voice…” /„Ja ma kuulsin hääle…“ maailma esiettekanne

18.02.2018

Täna kõlab Hispaanias Salamancas maailma esiettekandes Arvo Pärdi a cappella teos „And I heard a voice…” /„Ja ma kuulsin hääle…“. Teose ettekanne toimub kontserdil, millega tähistatakse Hispaania vanima kõrgeima õppeasutuse Salamanca Ülikooli 800. aastapäeva.

Salamanca ajaloolise Fonseca kolledži kabelis esineb Taani vokaalansambel Ars Nova Copenhagen dirigent Paul Hillieri juhatusel. Kavas pealkirjaga „Uus maailm, vana maailm“ tuuakse kuulajateni lisaks värskele teosele ka Pärdi kooriteosed „Bogoróditse Djévo“ (1990), „Virgencita“ (2012/2013) ja „Kleine Litanei“ (2015).

Esiettekandele tuleva „And I heard a voice…” / „Ja ma kuulsin hääle …“ aluseks on tekst Johannese ilmutusraamatust (14:13):

Ja ma kuulsin hääle taevast ütlevat: „Kirjuta! Õndsad on surnud, kes Issandas surevad nüüdsest peale; tõesti, ütleb Vaim, et nad hingad oma vaevadest. Sest nende teod lähevad nendega ühes.“*

Arvo Pärt:

See tekst rabas mind 20 aastat tagasi, kui sain teate oma hea sõbra ja toetaja, Rootsis teeninud Eesti peapiiskop Konrad Veemi surmast. Tema abikaasa saadetud kirjas olid üles tähendatud ka need pühakirja read, mis mind väga liigutasid. Reeglina kasutatakse tõlkes lihtsat väljendit „nad puhkavad oma vaevadest“. Kuid ühes eestikeelses tõlkes leiab sõnad „nad hingavad oma vaevadest“. Nad läksid hingusele, tõmbavad hinge, kuid samal ajal on nad oma tegudega ka meie juures. See on nagu igavene elu. Eesti keeles on haruldane tõlgendus selle kõige suurema saladuse kohta.

Teose muudab seda enam eriliseks asjaolu, et helilooja loomingus on emakeel saanud kunstilise väljenduse väga üksikutel kordadel.

„And I heard a voice…” / „Ja ma kuulsin hääle …“ on Salamanca Ülikooli ja Hispaania Rahvusliku Muusikaarenduskeskuse (Centro Nacional de Difusión Musical) tellimus. Kõrvuti Arvo Pärdi teostega kõlab kontserdil veel Christian Wolffi, John Cage`i, Hernando Franco, Manuel de Sumaya, Alonso Lobo ja Abraham Woodi muusika.

Ansambel Ars Nova Copenhagen esineb sama kavaga ka 19. veebruaril Kuninganna Sofia Kunstikeskuses Madridis ja 20. veebruaril Badajozi provintsi rahvasaadikute istungitesaalis Badajozis.

Vaata ka ansambli kodulehe uudist.

* Harald Põllu tõlge, 1938

Uudiskiri