fbpx

Uudised

Arvo Pärdi teosed kõlasid Pärnu muusikafestivalil

21.07.2015

Hiljuti lõppes suvepealinnas Pärnus 13.-19. juulini väldanud V Pärnu Muusikafestival. Neeme ja Paavo Järvi eestvedamisel toimuva festivali ja Järvi Akadeemia kursuste üks eesmärke on läbi aegade olnud soov tutvustada ka Eesti muusikat ja selle loojaid, lisaks kinkida meeldejäävaid kontserdielamusi ning võimaldada noortel õppida otse meistritelt.

Arvo Pärti  ja perekond Järvit seob aastatepikkune sõprus ning loominguline side, seekordse festivali lõppkontserdi fookuses oligi sügisel oma 80. aasta juubelit tähistava Arvo Pärdi looming. Paavo Järvi dirigeerimisel jõudsid Pärnu Festivaliorkestri esituses kuulajateni kaks Arvo Pärdi teost, helilooja osales nii proovides kui viibis koos abikaasa Nora Pärdiga õhtul saalis.

Kontserdi avaloo “La Sindone” esiettekanne toimus Itaalias Torino toomkirikus 2006. aastal, esitajateks ERSO ja Olari Elts. Teose tellis kultuurifestival „Settembre Musica“ seoses Torino taliolümpiamängudega. Pärnus kõlas aga “La Sindone” selle aasta kevadel valminud uus versioon. Festivali lõppkontserdil leidis aset veel teinegi esiettekanne Eestis. Tegu on  Viini Filharmoonikute esituses Marc Minkowski juhatusel 2014. aasta “Mozartwochel” Salzburgis esiettekandele tulnud orkestriversiooniga algselt koorile ja orelile loodud teosest pealkirjaga “Littlemore Tractus”. Nii “La Sindone” kui “Swansong” kõlavad juba septembrikuus uhiuues Pariisi Kontserdimajas Paavo Järvi ja Orchestre de Paris’ esituses.

Uuenduslikuna toimusid sel aastal Pärnu Muusikafestivalil neljal õhtul kontserdieelsed vestlusringid. Lõppkontserdi eel rääkis Arvo Pärdi helide- ja mõttemaailmast muusikateadlane Kristina Kõrver Arvo Pärdi keskusest.

Kontserdi salvestust on Klassikaraadio lehel võimalik ka järelkuulata: http://klassikaraadio.err.ee/

Uudiskiri