fbpx

Uudised

Arvo Pärt Canterbury uue muusika festivalil

09.05.2011

20.–29. maini toimub Inglismaal Canterburys ulatuslik nüüdismuusika festival „SoundsNew”, mis sel aastal on suunatud Baltimaade muusika tutvustamisele ning kannab alapealkirja „Baltic +“. Kümne festivalipäeva jooksul kõlab muusikat Eesti, Läti, Leedu, aga ka Põhjamaade, Briti, Poola, USA jt maade heliloojatelt. Festivali külalishelilooja on Arvo Pärt.

Lisaks kontsertidele toimub festivali raames konverents „Baltic musics and musicologies“, milles kaalukas osa ettekandeid käsitlevad Arvo Pärdi muusikat. Muusikakollektiividest astuvad festivalil üles Cambridge’i King’s College’i koor, Philharmonia Orchestra (London), Cello Octet Amsterdam, London Sinfonietta, Aarhusi Sinfonietta, BBC Bigband, Kaunase Keelpillikvartett, ansambel U: Eestist jpt.

Festivali avaüritusena näidatakse 20. mail kl 13 Canterbury Kristuse Kiriku Ülikooli Powelli hoones Dorian Supini filmi „24 prelüüdi ühele fuugale“.
Samal õhtul toimub Augustine Hallis avakontsert, kus London Sinfonietta esitab Pärdi „Passacaglia“. Lisaks on kavas muusikat teistelt Balti- ja Läänemere maade heliloojatelt – Pēteris Vasksilt, Kaija Saariaholt, Paul Max Edlinilt, Karin Rehnqvistilt, Rytis Mažuliselt ja Bent Sørensenilt.

24. mail annab St Gregory Muusikakeskuses kontserdi Taani metsasarvetrio – Christina Åstrand: viiul, Jakob Keiding: metsasarv, Per Salo: klaver. Kavas on Arvo Pärdi „Spiegel im Spiegel“ ja teosed Pelle Gudmundsen-Holmgreenilt, Hans Abrahamsenilt ning György Ligetilt.

26. mail esineb Canterbury Katedraali krüptis Cello Octet Amsterdam, kelle kavas on Terry Riley, Roderick Watkinsi ja Philip Glassi muusika ning neli teost Arvo Pärdilt: „Summa“, „O-Antiphonen“, „Da pacem Domine“ ja „Missa Brevis“. Kõik Pärdi teosed kõlavad Briti esiettekannetena. Kontserdi salvestab BBC Radio 3 programmile „Hear and Now“.


Canterbury Katedraalikoori kontserdil 27. mail 17.30 kõlavad David Floodi juhatusel „I Am the True Vine“ ja „Magnificat“. Kell 19.30 esitavad Canterbury Katedraalikoor, Cambridge’i King’s College’i koor ja Philharmonia Orchestra Arvo Pärdi teosed „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks“ ja „Adam’s Lament“, mis kõlab Inglismaal esmakordselt. Kontserdikavas on veel Benjamin Britteni, Henryk Górecki, Rolf Martinssoni ja Nicolas Maw’ teosed. Ka selle kontserdi salvestab BBC Radio 3.

28. mail kõlavad ansambel U: kavas Arvo Pärdi „Diagrammid“. Eesti ansambli kavas on veel Tatjana Kozlova „Horisontaalid“ (2010), Vladimir Tarnopolski „O Pärt – Op Art“, Helena Tulve „stream 2“, Antti Auvineni, Colin Matthewsi, Oliver Knusseni ja George Benjamini teosed ning Märt-Matis Lille „My Weeping Voice is the Wind of Autumn“.
29. mail
toob ansambel CoMA (dir. Gregory Rose) kolm eesti muusika esiettekannet – Tatjana Kozlova “30 scales and Postlude”, Malle Maltise “Counterflow” ja Timo Steineri “Merekaanon”, kavas on ka Erkki-Sven Tüüri “The Changes Are Taking Shape”.

Baltimaade muusika- ja muusikateaduse konverents „SoundsNew” festivali raames leiab aset 26.–28. maini Canterbury Lecture Theatre’is. 26. mail kõnelevad Veljo Tormise muusikast Mark Lawrence, Mimi S. Daitz ja Urve Lippus. 27. mail esinevad loengutega teemal „Arvo Pärt and Tintinnabulation“ Walter Kreyszig, Anabel Maler, Margaret Bostonia. Sessiooni teemal „Analyzing Arvo Pärt“ juhatab Kerri Kotta, esinejaiks Thomas Robinson ja Saale Kareda. Teemat „Analyzing Arvo Pärt: Space and Sound“ käsitlevad Leo Brauneiss ja Andrew Shenton. Teemal „Arvo Pärt, the Baltic, and Beyond“ võtavad sõna Laura Dolp, Michael Baumgartner ja Jeffers Engelhardt. Samuti käsitletakse Ester Mägi kooriloomingut, Kerri Kotta räägib Erkki-Sven Tüüri muusikast ja Jacob Sagrans Tormise „Raua needmisest“.

Peale kontsertide ja konverentsi on festivalikavas hulk hariduslikke ja interaktiivseid üritusi, kuhu on kaasatud eri alade kunstnikke ja asjaarmastajaid. Näiteks eksponeerib projekt Light Chamber fotosid, mis on inspireeritud niihästi Arvo Pärdi muusikast kui ka tema ütlusest oma muusika kohta: „See on nagu valgus, mis läheb läbi prisma“.

29. mail, festivali viimasel päeval, leiab aset väike koorifestival, millest võtavad osa Kenti maakonna koorid ja Canterbury Kristuse Kiriku Ülikooli koor Cantata!. Ühendkoorina kantakse Scott Stromani juhatusel ette Arvo Pärdi „Magnificat“.

Canterbury „SoundsNew” festival toimub alates 1997. aastast ning festivali korraldus on seotud kümnete Briti ja Prantsuse muusika-, kultuuri- ja haridusasutustega.

Tähelepanu! 19. mail on keskus suletud. Kaunist nelipühipäeva kõigile!

Uudiskiri