fbpx

Väljaanded

Ukuaru valss, vinüülil

„Ukuaru valss“ on Eesti kuulajaskonna jaoks kindlasti üks Arvo Pärdi tuntumaid teoseid. See pärineb Leida Laiuse mängufilmist „Ukuaru“, millele Pärt 1973. aastal muusika kirjutas. Märgiliseks kujunenud linateoses astuvad üles mitmed legendaarsed Eesti näitlejad, peaosades Elle Kull (Minna) ja Lembit Ulfsak (Aksel). Filmi sündmused keskenduvad Minna ja Aksli armastusloole, mida varjutavad raske olme ja inimlikud nõrkused, aga ka teise maailmasõja puhkemine. Valss kõlab filmis Aksli lõõtsapalana ning on igas uues stseenis veidi teisenenud, markeerides peategelaste hingeseisundeid ja suhet ümbritsevasse. Esmapilgul vaid lihtne rahvalik pillilugu kasvab linaloo kulgedes tugeva tähendusväljaga muusikaliseks sümboliks, kehastades filmi kõige olulisemaid teemasid: armastust, lootust, kodutunnet ja elutahet.

Meeldejääv lõõtsapala sai rahva seas aja jooksul tuntuks ning levis suulise pärimusena paljude Eesti rahvamuusikute repertuaaris. Pärimusmuusika traditsioonile omaselt mängib iga muusik seda veidi isemoodi, varieerides harmooniat ning lisades meloodiale meelepäraseid kaunistusi. Arvo Pärdi ametlikku loomingunimekirja jõudis „Ukuaru valss“ alles 2010. aastal, seatuna klaverile. 2016. aastal lisandus ka akordioniversioon (Tauno Aintsi seades).

Juhan Uppin (1984) on Eesti tuntumaid ja armastatumaid lõõtspilli- ja kandlemängijaid. Tema muusikas kohtuvad pärimus ja tänapäev – see põhineb traditsioonil, olles samas stiililiselt avatud ja mitmekesine. Uppin on sooloartistina avaldanud viis albumit ning tegutseb ka ansamblites Rüüt ja Tuulelõõtsutajad. 2018. aastast kannab Uppin vabariigi pillimehe tiitlit.

„Ukuaru valssi” esitab Juhan Uppin August Teppo (1875–1959) valmistatud lõõtspillil aastast 1920.

Esitajad
Arvo Pärt, klaver
Juhan Uppin, lõõtspill

Väljaandja: Arvo Pärdi Keskus
Riik: Eesti
Ilmunud: 2020
Formaat: 7“ vinüül
Buklet: vaheleht

Teoste loetelu
A pool Ukuaru valss 02:08
Arvo Pärt (klaver)
B pool Ukuaru valss 04:00
Juhan Uppin (lõõtspill)

Vinüüli on võimalik osta Arvo Pärdi Keskuse veebipoest.

Uudiskiri