fbpx

Uudised

BBC käis Laulasmaal Pärti filmimas

27.06.2012

27. juunil võõrustas Arvo Pärdi Keskus BAFTAga pärjatud režissööri Ian Macmillanit ja produktsioonifirma Fresh One Productions meeskonda, kes salvestasid keskuses intervjuu Arvo Pärdiga.

Briti rahvusringhääling BBC ja Euroopa suurim kultuurikeskus, Londoni Southbank Centre, valmistavad The New Yorkeri kauaaegse muusikakriitiku Alex Rossi 2007. aastal ilmunud populaarse ja poleemikat tekitanud raamatu “The Rest is Noise” (Ülejäänu on müra) põhjal ette kolmeosalist telesaadet ja aasta läbi kestvat samanimelist festivali 20. sajandi klassikalisest muusikast. Just selle saatesarja tarvis külastas Eestit ning küsitles Arvo Pärti BBC tellimusel saate võttemeeskond.

Saatetegijate sõnul on neil kavas kolmeosalise seeria jaoks intervjueerida valitud nüüdisaegseid heliloojaid ning uurida 20. sajandi muusikaloomingut möödunud sajandi ajaloo, poliitiliste ja kultuuriliste murrangute kontekstis. 20. sajandi klassikaline muusika on tänuväärseks materjaliks, sest publiku ja kriitikute teadmised ja arvamused sellest on killustunumad kui ühegi varasema perioodi puhul ning selle saatesarjaga üritab BBC anda oma panuse eelmise sajandi muusika paremasse tundmaõppimisse.

Koostööprojekti teine osapool – Southbank Centre – valmistab paralleelselt ette 2013. aastal aset leidvat 20. sajandi klassikalise muusika festivali “The Rest is Noise”, mille raames toimub pea 100 sündmust, sh kontserte, filmilinastusi, performance‘eid ja vestlusringe. Jude Kelly, Southbank Centre’i kunstiline juht kommenteeris plaanitavat nõnda: “Me loodame, et see murranguline festival inspireerib publikut ja loomeisiksusi kogema 20. sajandi klassikalist muusikat uuest vaatenurgast. Paigutades selle muusika tema ajaloolisse ja sotsiaalsesse taustsüsteemi, näitab festival, miks heliloojad olid sunnitud kirjutama just sellist muusikat, nagu nad kirjutasid, ning kuidas muusikat mõjutasid möödunud sajandi pöördelised hetked ja murdepunktid.”

Uudiskiri