fbpx

Uudised

Benjamin Britten 100

15.07.2013

Seoses helilooja Benjamin Britteni 100. sünniaastapäeva tähistamisega esitatakse sel aastal maailmas mitmel pool erakordselt sageli Arvo Pärdi teost “Cantus Benjamin Britteni mälestuseks” keelpilliorkestrile ja kellale, mis valmis 1977. aastal, vaid mõned kuud pärast Britteni lahkumist.

Kirjastuse Universal Edition ettekannete kalendri andmetel on teost 2013. aasta esimese kuue kuu jooksul esitatud juba viiekümne neljal korral, ettekanded on toimunud enam kui viieteistkümnes eri riigis, lisaks Suurbritanniale muuhulgas ka Saksamaal, Šveitsis, Jaapanis, Tšehhis, Hiinas, Portugalis, Hollandis, Itaalias, Prantsusmaal, Soomes, Ungaris, Austraalias ja mujal. 2013. aasta jooksul seisavad veel ees üle kahekümne kontserdi selle teosega.

Briti helilooja ja dirigent Benjamin Britten sündis 22. novembril 1913 ning kirjutas end eelkõige oma ooperite ja vokaalsümfooniliste teostega jäädavalt maailma muusikalukku.
Arvo Pärt on öelnud: “Miks puudutas Benjamin Britteni surmakuupäev – 4. detsember 1976 – mind nii sügavalt? Olin sel ajal jõudnud niisugusesse punkti, kus suutsin sellise kaotuse suurust tõeliselt tajuda … Olin äsja Britteni enda jaoks avastanud. Just enne ta surma olin ta muusika harukordset puhtust hindama hakanud … Ja lisaks sellele olin pikka aega tahtnud Britteniga isiklikult kohtuda – ja nüüd polnud see enam võimalik.”
Sügisel on Arvo Pärdi arhiivi meeskonnal kavas külastada helilooja 100. sünniaasta puhul taasavatud Britteni arhiivi, mis juba 1960. aastatest asub helilooja kunagises kodus Suffolkis, Aldeburghis.

Tähelepanu! 22. juunil on keskus avatud kuni 16.00, 23. juunil on keskus suletud. Ilusat võidupüha ja toredat jaaniaega kõigile!

Uudiskiri