Berliini mainekas Aedes Architekturforumis avatakse 8. detsembril Arvo Pärdi Keskuse arhitektide Fuensanta Nieto and Enrique Sobejano näitus „TABULA ̶ Arvo Pärt Centre“, mis tutvustab Arvo Pärdi Keskuse uue hoone arhitektuuri ja selle ideelisi lähtepunkte. Näitus jääb avatuks kuni 2018. aasta 16. jaanuarini.
Näitus kujutab endast visuaalset ja akustilist installatsiooni, milles hoone arhitektuursed elemendid astuvad dialoogi Arvo Pärdi muusikaga, täpsemalt näitusel kõlava teosega „Tabula rasa“, mis oli üheks lähtepunktiks hoone loomisel. Arhitektide sõnul peegeldab hoone arhitektuuriliste vahenditega Arvo Pärdi muusika vaikust ja geomeetriat. Ehitis lähtub ka ümbritsevast maastikust ̶ sirgete mändide paiknemisrütmist ja vertikaalist ̶ luues tasakaalu Pärdi loomingu taandatuse ja metsakeskkonna ilu vahel. Selles ühegi täisnurgata ning mitme sisehooviga majas asuvad lisaks arhiivi- ja tööruumidele raamatukogu, 140-kohaline kammersaal, näituseala, videoruum ja õppeklassid. Hoone pindala on 2348 m2.
Näituse juurde kuuluvast kataloogist võib leida hoone arhitektuurseid jooniseid kõrvuti näidetega Arvo Pärdi „Tabula rasa“ originaalpartituurist ja visandilehtedelt. Kataloog on valminud koostöös arhitektuuribürooga Nieto Sobejano Arquitectos ja Arvo Pärdi Keskusega ning selle annab välja Aedes Architecture Forum.
Arhitektide Fuensanta Nieto ja Enrique Sobejano (Nieto Sobejano Arquitectos) võistlustöö „Tabula“ tunnistati 2014. aastal Arvo Pärdi Keskuse rajamiseks välja kuulutatud rahvusvahelise arhitektuurivõistluse võitjaks. Ehitusprojekt valmis koostöös Eesti arhitektuuribürooga Luhse & Tuhal ning 2017. aasta märtsis alustas peatöövõtja AS Ehitustrust ehitust. Arvo Pärdi Keskus avab uue hoone uksed avalikkusele 2018. aasta oktoobris, millega tähistatakse ühtlasi Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva.
Arhitektuuribüroo Nieto Sobejano Arquitectos, mis tegutseb Madridis ja Berliinis, asutasid 1985. aastal arhitektid Fuensanta Nieto ja Enrique Sobejano. Nad on oma tööde eest pälvinud mitmeid auhindu, mille hulka kuuluvad Hispaania riiklik kultuuriväärtuste hoidmise ja taastamise auhind (National Prize for Conservation and Restoration of Cultural Heritage 2007), Saksa arhitektide liidu välja antav Nike preemia (BDA-Architekturpreis Nike 2010), Aga Khani arhitektuuripreemia (Aga Khan Award for Architecture 2010), Piranesi Rooma preemia (Piranesi Prix de Rome 2011), Euroopa aasta muuseumi auhind (European Museum of the Year Award 2012), Hannes Meyeri preemia (Hannes Meyer Prize 2012) ja Alvar Aalto medal (2015).
Loe lähemalt näituse kohta.