fbpx

Uudised

Birgitta festival

02.07.2010

14. augustil esineb Birgitta Festivalil kolme lühiballetiga Kiievi Modernse Balleti Teater. Üks nende lavastustest on loodud Arvo Pärdi muusikale.

12.–21. augustini toimub Tallinnas Pirita kloostri varemetes järjekordne Birgitta Festival. Tänavune festival toob publiku ette lavateoseid ja helitöid Eino Tambergilt, Peteris Vasksilt, Gioachino Rossinilt, Richard Wagnerilt, Georges Bizet‘lt, Christoph Willibald Gluckilt ja Carl Orffilt, esmakordselt kõlab Birgitta Festivalil ka Arvo Pärdi muusika.

14. augustil algusega kell 20.00 toimuval balletiõhtul kannab Kiievi Modernse Balleti Teater ette kolm lühilavastust. Kavas on läti helilooja Peteris Vasksi muusikale loodud tantsuetendus „Underground“, Maurice Raveli “Boolero” ning Anton Tšehhovi jutustuse ainetel ja Arvo Pärdi muusikal põhinev lühiballett „Palat nr. 6“. Lavastuses kõlab Arvo Pärdi kolm 1970.-tel aastatel valminud teost – „Peegel peeglis“ viiulile ja klaverile, „Tabula rasa“ kahele viiulile, prepareeritud klaverile ja keelpilliorkestrile ning „Summa“ keelpilliorkestrile, esitajaks Tallinna Kammerorkester Mihhail Gertsi juhatusel. Etenduste kunstiline juht ja koreograaf on Radu Poklitaru, koreograafi assistent Anatoli Kozlov, kostüümikunstnik Anna Ipatjeva ja lavakujundaja Andrei Zlobin. Esmakordselt tuli „Palat nr. 6“ ettekandele 2008. aastal Kiievis.

Radu Poklitaru: „Minu  jaoks on see etendus mittemõistmisest. Sellest, kuidas ebatavalist koheldakse tihti kui ebanormaalset. Doktorit, kes leiab huvitavaima vestluspartneri oma vaimuhaiges patsiendis, koheldakse varsti ka kui hullu. Delikaatne ja peenetundeline mees osutub peagi “normaalsete” ringist välja arvatuks, tema tuttavate pealiskaudse hoolitsuse all on tegelikult soov arusaamatu ja häiriv isik eemale tõugata.“

Kiievi Modernse Balleti Teater on loodud 2006. aastal ning viljeleb klassikalist, modern- ja džäss-tantsu, aga ka flying low´d, kontakset improvisatisooni ja lavakõnet. Teater tegutseb põhiliselt Vladimir Filippovi, tööstusjuhina tegutseva metseeni kunstifondi toetusel. Teatri eestvedajat, koreograafi Radu Poklitarut tuntakse pea kõigil maailma olulisimatel teatrilavadel, enamasti seostatakse tema nime huvitavate eksperimentide ja julgete tõlgendustega, samuti peetakse teda üheks kaasaegse tantsukunsti uuendamise ja rikastamise juhtfiguuriks. Radu Poklitaru teater on ka eriline selle poolest, et kogu teatri repertuaar ja kunstilised eelistused on paika pandud üheainsa, ainulaadse ja isikupärase stiiliga koreograafi poolt.

Birgitta Festivali korraldab Tallinna Filharmoonia. Festivalist lähemalt siit.

Tähelepanu! 22. juunil on keskus avatud kuni 16.00, 23. juunil on keskus suletud. Ilusat võidupüha ja toredat jaaniaega kõigile!

Uudiskiri