fbpx

Uudised

Eesti muusikud esitavad Arvo Pärdi loomingut Mehhikos

17.10.2012

18.-20. oktoobril esitavad Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester dirigent Tõnu Kaljuste juhatusel Mehhikos kolmel kontserdil Arvo Pärdi muusikat.

18. oktoobril esinetakse Teatro del Bicentenarios, Leonis. 19. oktoobril osaletakse mainekal Rahvusvahelisel Cervantino festivalil kontserdiga Teatro Juárezis, Guanajuatos ja 20. oktoobril antakse kontsert Palacio de Bellas Artes, México Citys.
Arvo Pärdi loomingust kokku pandud kavas tulevad ettekandele “Fratres” (solist Harry Traksmann), “Cantus Benjamin Britteni mälestuseks”, “Adam’s Lament”, “Salve Regina” ja “Te Deum”.
Kahe riigi vahelist kultuurikoostööd aitab kõrgeimal tasemel edendada ka Mehhikos visiidil viibiv välisminister Urmas Paet.

Mehhiko kontserdireisi initsiaatoriks võib pidada Soomes resideeruvat Mehhiko suursaadikut Eestis härra Agustin Gutierrez Caneti, kes on suur Arvo Pärdi muusika austaja. Arvo Pärt ja suursaadik Canet kohtusid 2011. aasta detsembris Turu Miikaeli kirikus helilooja teose „Adam’s Lament” Soome esiettekandel. Eesti Filharmoonia Kammerkoori esitus Tõnu Kaljuste juhatusel jättis suursaadikule sügava mulje ning ta kutsus heliloojat ja muusikuid esinema Ladina-Ameerika kuulsaimale muusikasündmusele – Rahvusvahelisele Cervantino festivalile. Sellest kohtumisest alguse saanud koostöö viibki Eesti muusikud ja Arvo Pärdi esimest korda Mehhikosse.

Mehhiko-kutsest inspireerituna sündis ja tuleb maailma esiettekandele Arvo Pärdi uus kooriteos. Helilooja ise on teose kohta öeldnud: „Kui Mehhiko suursaadik Eestis Agustin Gutierrez Canet mind Mehhikosse kutsus, hakkasin selle riigi vastu sügavamat huvi tundma ning mind paelus ja mõjutas legend Juan Diegost ja neitsi Maarja ilmutusest. Eesseisva reisi ootusärevus ja Guadalupe neitsi nimi andsid mulle inspiratsiooni lühikese kooriteose “Virgencita” kirjutamiseks, mille toon kaasa väikese kingitusena Mehhiko inimestele.”

Sel aastal suurejooneliselt 40. juubeliaastat tähistav Rahvusvaheline Cervantino festival, kus Eesti muusikud üles astuvad, on kogu Ladina-Ameerika olulisemaid multidistsiplinaarseid kunstifestivale, mille raames astub käesoleval aastal üles enam kui 3000 artisti 26 riigist. Rahvusvaheliselt tuntud ja tunnustatud festivali sündmused toimuvad paljudes ajalooliselt ja kultuuriliselt olulistes saalides ja lavadel, ulatudes teatri- ja muusikaettekannetest kujutava kunsti näituste, filmide ja konverentsideni. Alates 2010. aastast annab festival igal aastal välja Mehhiko valitsuse ellu kutsutud preemia – Presea Festival Internacional Cervantino – tunnustamaks nii Mehhiko kui välismaiste loomeinimeste kultuuri edendevat tegevust. Festivali juubeliaasta preemia omistatakse tänavu Arvo Pärdile.

Uudiskiri