fbpx

Uudised

Heino Eller 125 – kummardus armastatud õpetajale

09.03.2012

7. märtsil tähistati Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis legendaarse helilooja ja muusikapedagoogi Heino Elleri 125. sünniaastapäeva. Ellerit saavad oma otseseks või kaudseks õpetajaks pidada paljud eesti heliloojad, teiste hulgas ka Arvo Pärt, kelle elus ja loomingus on Heino Eller mänginud väga olulist rolli.

Heino Elleri juubeliaasta puhul toimub erinevaid sündmusi, millest esimestena esitleti helilooja sünniaastapäeval Ellerile pühendatud postmarki ning toimus vestlusring Heino Elleri rollist ja pärandist täna ja tulevikus.

Teatri- ja Muusikamuuseumis toimunud vestlusringis jagas teiste hulgas ka Arvo Pärt arvamust, et Elleri looming peaks enam jõudma kontserdisaalidesse ja heliplaatidele.

Samas ütles helilooja: “Teate, selle pärast ärge muretsege, et Elleri muusikat praegu natuke vähem mängitakse ja niisugune kurb tunne tuleb peale, et ta on ära unustatud. See ei ole tõsi. Eller oli tore mees – ta oli ilus inimene, tal oli ilus hing ja temast hõngus rahu ja armastust. See kõik on tema muusika sees. Meie, kes me oleme tema juures õppinud, teame seda, ja ta tegi õnnelikuks kõik inimesed, kes temaga kokku puutusid. See on selle muusika sees.

Arvo Pärt tunnustas pianisti, Heino Elleri preemia laureaadi Sten Lassmanni jõupingutusi helilooja klaverimuusika salvestamise nimel. Pärdi hinnangul aitavad ennekõike just plaadistused muusikal tänapäeval jõuda nii dirigentide, interpreetide kui kuulajateni.

Lisaks helilooja sünniaastapäeva üritustele on aasta jooksul kavas veel mitmeid Heino Ellerile pühendatud muusika- ja filmisündmusi ning publikatsioone, samuti avab Teatri- ja Muusikamuuseum oma kodulehel Heino Ellerile pühendatud virtuaalnäituse. Rohkem infot juubeliüritustest Teatri- ja Muusikamuuseumi kodulehelt.

Uudiskiri