fbpx

Uudised

Eestis esilinastub Briti helilooja Max Richteri muusikalisest eksperimendist jutustav dokumentaalfilm

11.02.2022

12. veebruaril kell 17 linastub Arvo Pärdi Keskuses esimest korda Eestis erakordse Briti helilooja Max Richteri muusikalisest eksperimendist jutustav dokumentaalfilm „Max Richter. Uni“.

2015. aastal üllatas tunnustatud nüüdishelilooja Max Richter publikut ambitsioonika teosega „Sleep“ („Uni“). Kaheksa tundi kestev oopus, mida Richter kandis mõtteis mitu aastat, kutsub kuulajaid meditatiivsele aja mahavõtule, kompides ärkveloleku ja uneseisundi vaevu hoomatavaid piire. Richter nimetas seda vaikivaks protestiks, hällilauluks pöörasele maailmale. Teos kõlas täismahus BBC Radio 3-s 2015. aasta septembris, äratades suurt tähelepanu ja osutudes ühtlasi raadiojaama kõigi aegade pikimaks ühe teose live-ülekandeks. Kontserdid Euroopa kuulsates muusikamajades ja Austraalias tipnesid mastaapsete vabaõhukontsertidega Los Angeleses 2018. aasta juulis. Suurlinna südames asuvasse Grand Parki paigutatud 560 voodis pikutavale kuulajale mõeldud ettekanded algasid keskööl ja kestsid päikesetõusuni. Ebaharilik kontserdisituatsioon, mis eeldas kuulajate piiritut usaldust ja avatud meelt, teose esitajatelt aga täit kohalolekut igas ajahetkes, keskendumist ja vastupidavust.

Muusikadokumentaal „Max Richter’s Sleep“ viib vaataja unenäolisele retkele koos Richteri, tema naise ja loomingulise partneri Yulia Mahri ning inimestega, kes oma erilist kuulamiskogemust jagavad. Los Angelesest kui kesksest sündmuspaigast heidetakse tagasipilke projekti „Sleep“ kujunemisloole ja varasematele ettekannetele Berliinis, New Yorgis ja Pariisis, abiks Yulia Mahri rikkalik eraarhiiv ja Richteri mõtted teose sõnumist tänapäeva hullumeelses elutempos rähklevatele inimestele. „Meie kehad ei tea, et oleme 21. sajandis. Me oleme kogu aeg sisse lülitatud. Pean silmas meediat, sotsiaalmeediat, ekraani taga veedetud aega. Miks see nii on? Sest see on kasulik korporatsioonidele. Siis nad saavad meile kogu aeg midagi müüa,“ selgitas Max Richter intervjuus ETV saatele „Plekktrumm“ (7.10.2019).

Arvo Pärdi Keskuse muusikafilmide programmi kuraatori Heidi Pruuli sõnul kulgevad filmi meditatiivne helimaailm ja visuaal täiuslikus kooskõlas: reaalsuse ja kujutluste piiridel hõljuvad mälu-ja looduspildid, suurlinn oma tukkuvas rütmis, unne suikunud kuulajad, koos ja omaette, neid ümbritsev fluidum. „Režissöör Natalie Johnsil on õnnestunud tabada vahetu muusikaelamuse õhustikku ja kergitada katet kahe ereda loovisiksuse kooskulgemise võludest ja ohverdustest. See on ääretult aus film, mis sai sündida tegijate vastastikuse usalduse pinnalt,“ lisab Pruuli.

Max Richter on Eestis viibinud kahel korral, viimati 2019. aastal, kui koos Kristjan Järvi ja tema orkestriga Baltic Sea Philharmonic salvestati Richteri debüütalbumi „Memoryhouse“ uusversioon. Richter külastas siis ka Arvo Pärdi Keskust ning kohtus helilooja Arvo Pärdiga.

„Max Richter’s Sleep“
Režissöör Natalie Johns
Pikkus 1h 39 min
Suurbritannia 2019

Piletid saadaval Fientas.

Uudiskiri