fbpx

Uudised

Hradec Králové muusikafoorumil korraldatakse „Arvo Pärdi päevad“

27.10.2011

Tänavusel nüüdismuusikafestivalil „Hudební fórum“ Tšehhimaal Hradec Královés toimuvad sel sügisel Arvo Pärdile ja tema muusikale pühendatud eriüritused „Arvo Pärdi päevade“ nime all.

Festivalisari leiab aset 1.- 11. novembril, selle põhiüritusteks on neli orkestrikontserti. Praegu elavatele heliloojatele pühendatud nüüdismuusikafestival tutvustab lähemalt Eesti heliloojat Arvo Pärti näituse, filmi ja mitme kontserdiga.

2. novembril kell 17 avatakse Hradec Králové Filharmoonia fuajees Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi näitus „Arvo Pärt – tuntud ja tundmatu“, mis jääb avatuks igal tööpäeval kuni 24. novembrini.

3. novembri õhtul kell 20 näidatakse „Arvo Pärdi päevade“ programmis Artkino Centrális Dorian Supini dokumentaalfilmi „24 prelüüdi ühele fuugale“. Film on varustatud inglise- ja tšehhikeelsete subtiitritega.

4. novembril sünnib harukordse ettevõtmisena seitsme lühema kontserdiga „Tundide liturgia“ („Liturgy of Hours“), millest viis esimest kontserti toimuvad Hradec Králové Püha Vaimu kirikus ning kaks viimast Püha Klimenti kirikus. Kontserdid leiavad aset kell 3.00, 6.00, 9.00, 12.00, 15.00, 17.30 ja 19.00, neil esitavad Arvo Pärdi vokaal- ja orelimuusikat ansambel Gentlemen Singers ning organist Kateřina Chroboková.


4. novembri õhtul leiab filharmoonia saalis aset Arvo Pärdi autorikontsert. Autoriõhtu kavas on „Nekroloog“, Sümfoonia nr 3 ning „Lamentate“, mille solistiks on kutsutud Eesti pianist Marrit Gerretz-Traksmann. Mängib Hradec Králové Filharmoonia orkester, juhatab Šveitsi dirigent Kaspar Zehnder.Muusikafoorumi ülejäänud kolmel orkestrikontserdil on kavas Iannis Xenakise, Hans Werner Henze, Wolfgang Rihmi, York Hölleri, Matthias Pintscheri, Jörg Widmanni, Karel Husa ja John Corigliano loomingut.

„Hudební fórum“ toimub muusikaajakirjaniku, -toimetaja ja -produtsendi Vitĕzslav Mikeši kunstilisel juhtimisel, kes on koostööd teinud ka Eesti Muusika Infokeskusega ning tutvustanud eesti muusikat Tšehhimaal laiemalt. Muusikafoorumi kontsertidest saab osa kogu Tšehhimaa, sest need tehakse koostöös Tšehhi Raadio kolmanda programmiga „Vltava“, kus muusikaõhtud otse üle kantakse.

„Arvo Pärdi päevi“ austavad oma kohalviibimisega Hradec Královés Eesti Vabariigi suursaadik Prahas hr Lembit Uibo ning Eesti saatkonna kultuurinõunik hr Björn Piibur. Saatkond on toetanud Arvo Pärdi festivali ettevalmistamist Hradec Královés ning teinud Tšehhimaal elavate eestlaste ning sealsete Arvo Pärdi muusika sõprade jaoks eraldi tutvustava veebiväljapaneku.

Arvo Pärdi muusika on kavas ka Prahas 18. oktoobril alanud teistkordsel ortodoksse muusika festivalil „Archaion Kallos“ („Iidne ilu“): 26. oktoobril esitavad Praha Kammerkoor ja koor Philokallia valiku osi Pärdi suurtsüklist „Kanon Pokajanen“ ning „2 slawische Psalmen“ (nr 117 ja nr 131), dirigeerib Marios Christou.

Uudiskiri