fbpx

Uudised

Jõhvi balletifestivalil toob tippkoreograaf Nacho Duato lavale lühiballeti Arvo Pärdi muusikale

18.05.2012

19. mail toob Peterburi Mihhailovski teatri balletitrupp Jõhvis lavale kolm lühiballetti, nende hulgas Arvo Pärdi muusikast inspireeritud balleti “Nunc dimittis”.

 

Mihhailovski teatri balletitrupp Peterburist ühes oma Valenciast pärit kunstilise juhi Nacho Duatoga on viienda Jõhvi balletifestivali vaieldamatuks pärliks. Balletifestival kolis Jõhvi kontserdimaja direktori Piia Tamme sõnul tänavu harjumuspärasest külmast veebruarist suvele lähemale seetõttu, et festivali peakülaliseks on õnnestunud meelitada maailma üks märkimisväärsemaid balletitruppe – Peterburi Mihhailovski teater.

Mihhailovski teater tähistab 2012. aastal oma 180. hooaega, olles seega üks vanemaid järjepidevalt tegutsevaid teatreid Venemaal. Balletitrupi uus kunstiline juht on alates 2011. aastast maailmakuulus nüüdistantsu koreograaf Nacho Duato Hispaaniast.

19. mai lühiballettide õhtu esimestes vaatustes etenduvad Franz Schuberti laululoomingust tõukuv “Without Words” ning “Duende” Claude Debussy muusikale. Neid on Duato lavale seadnud ka American Ballet Theatre´s New Yorgis ja Hollandi tantsuteatris Haagis.

“Nunc dimittis” on uus, 2011. aastal esietendunud 15 tantsijale lavastatud ballett. Pärdi muusikast kõlavad lavateoses Agnus dei “Berliini missast”, “Littlemore Tractus” ja “Nunc dimittis”. Nacho Duato ütleb, et kuigi lavastusele nime andnud heliteos on loodud Luuka evangeeliumi Siimeoni kiidulaulu sõnadele, on tegu abstraktse balletiga. “Tegelasi tavapärases mõttes laval ei ole, sestap ei maksa oodata kohtumist Neitsi Maarja, Jeesuse või Siimeoniga.”

Pärdi muusika kõrval kasutab ballettmeister veel ka hispaania helilooja David Azagra löökpillimuusikat. Nacho Duato sõnul inspireeris teda selle tantsuseade loomisel Mihhailovski teatri priimabaleriin Jekaterina Bortšenko. Ballett “Nunc dimittis” on loodud temale mõeldes ja pühendatud talle. Nacho Duato kunstnikunägemus ulatub tantsust kaugemale – lisaks koreograafiale on ta ka lavakujunduse ja kostüümide autor.

Hispaanias Valencias sündinud Nacho Duato alustas oma karjääri tantsijana, kogudes peagi tunnustust ja auhindu. Juba alates 1983. aastast on ta tegutsenud ka koreograafina. Tema tööd on tunnustatud mitmete mainekate auhindadega sh Prantsusmaa Kunstide ja Kirjanduse orden (1995), Hispaania valitsuse kaunite kunstide kuldne teenetemedal (1998), rahvusvaheline balletiauhind Prix Benois de la Danse (2000) ja Hispaania riiklik tantsuauhind (2003).

1990. aasta juunis asus Nacho Duato Hispaania kultuuriministeeriumi kutsel Hispaania rahvusballeti ehk Compañía Nacional de Danza kunstilise juhi kohale. 2010. aastal tähistas Duato oma kahekümnendat aastat kodumaa rahvusballeti juhina ning lahkus sealt sama aasta juulis teatades, et asub 2011. aasta 1. jaanuarist Peterburi Mihhailovski Teatri balletitrupi kunstilise juhi kohale. Nacho Duato loodud balletid on paljude maailma tippu kuuluvate tantsukompaniide repertuaaris.

Artiklis on kasutatud Põhjaranniku ja Eesti Kontserdi materjale.

Uudiskiri