fbpx

Uudised

Kolme Arvo Pärdi teose maailmaesiettekanded kuulsal Itaalia festivalil

07.09.2011

9. ja 10. septembril kõlavad Torinos ja Milanos festivalil „MITO Settembre-Musica“ esmakordselt Arvo Pärdi kolme teose uusversioonid, mis on valminud festivali ja selle kunstilise juhi Enzo Restagno tellimusel. Kontserdisari, kus kõlavad Itaalia riigi 150. aastapäevaks tellitud teoste maailmaesiettekanded, kannab nimetust „13 Composers for 150th“.

Lisaks Arvo Pärdile tellis esinduslik Septembrifestival koos Itaalia Rahvusraadioga uued teosed Salvatore Sciarrinolt, Fabio Vacchilt, Fabio Niederilt, Ivan Fedelelt, Francesco Antonionilt ja Matteo Franceschinilt Itaaliast, Harrison Birtwistle’lt Suurbritanniast, Pascal Dusapinilt Prantsusmaalt, Michael Daughertylt USAst, Toshio Hosokawalt Jaapanist, Guo Wenjingilt Hiinast ning Louis Andriessenilt Hollandist.

 

9. ja 10. septembri kontsertidel esitatakse nelja helilooja teoseid. Pidulikus uudiskavas kõlab itaallaste Sciarrino ja Fedele ning hiinlase Guo Wenjingi muusikat, Arvo Pärdi loodust tulevad esiettekandele „Salve Regina“, „Statuit ei Dominus“ ja „Beatus Petronius“. Pärt on oma kolmest varasemast teosest teinud täiesti uued versioonid suurtele koosseisudele. Nüüdses versioonis on „Salve Regina“ segakoorile, tšelestale ja keelpilliorkestrile, ning „Statuit ei Dominus“ ja Beatus  Petronius“ mõlamad kahele koorile, kaheksale puupillile ja keelpilliorkestrile. Loomulikult jäävad muusikaloos alles nende oopuste algsed pühendused: „Salve Regina“ on loodud segakoorile ja orelile Esseni linna 1150. aastapäeva tähistamiseks Esseni toomkirikus 2002. aastal; nii „Statuit ei Dominus“ kui „Beatus Petronius“ on algversioonis kirjutatud 1990. aastal kahele segakoorile ja kahele orelile esiettekandeks Bologna San Petronio kiriku 600. aastapäeva puhul.

Mõlemas linnas esineb MITO festivalikontserdil RAI Torino Rahvuslik Sümfooniaorkester (Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI Torino) koos Torino Vokaalansambliga Tito Ceccherini juhatusel. Vaid 38-aastane dirigent Tito Ceccherini on tegutsenud aktiivselt nüüdismuusika ja ka varajase muusika vallas ning juhatanud mitmeid maailmaesiettekandeid.

Torino kontsert toimub 9. septembril Itaalia Raadio RAI Arturo Toscanini nimelises auditooriumis, sama kavaga kontsert Milanos 10. septembril Giuseppe Verdi nimelise Konservatooriumi suures saalis. Arvo Pärt koos abikaasa Noraga viibivad esiettekannetel nii Torinos kui Milanos, osaledes ka koori ja orkestri proovides.


Tänavune MITO kestab 3.–22. septembrini ning toimub kahes linnas paralleelselt viiendat korda. MITO avaõhtul Torinos 3. septembril kõlab Gustav Mahleri 100. mälestusaasta puhul tema „Tuhandete sümfoonia“ (Sümfoonia nr 8) Gianandrea Noseda käe all ning avapäeval toimub Mahlerile pühendatud sümpoosion, kus võtab sõna ka Enzo Restagno. Restagno, kelle algatusel ilmunud raamat „Arvo Pärt peeglis“ on tõlgitud ka eesti keelde, on Arvo Pärdi teoste uusversioonide sünnis olnud aktiivne kaasosaline. Settembre Musica asutaja ja kunstiline juht, muusikateadlane, professor ning muusikategelane Enzo Restagno seisab oma 1986. aastal asutatud kuulsa Torino Septembrifestivali ees ka nüüd, mil Settembre Musica laienes Milanosse ja sai endale uue tugeva koostööpartneri.

Milanos juhatab avakontserti ja soleerib 4. septembril La Scala Filharmoonia orkestri ees Daniel Barenboim, kavas Mozart, Beethoven, Rossini. Milanos esineb sellel festivalil ka Baltic Youth Philharmonic (8. septembril) kavaga „Baltic Voyage“ Kristjan Järvi juhatusel.

 

Torinos ja Milanos kõlanud esiettekannete järel toob dirigent Tõnu Kaljuste 11.septembril samad kolm Arvo Pärdi teost esiettekandele ka Eestis.

Uudiskiri