fbpx

Uudised

Konrad Adenaueri Fond tunnustas Arvo Pärti

12.01.2011

19. jaanuaril 2011 toimus Berliinis Konrad Adenaueri Fondi konverentsikeskuses Arvo Pärdi pidulik tunnustusõhtu.

Pühendusüritusel tervitasid heliloojat Konrad Adenaueri Sihtasutuse esimees, Bundestagi president Dr. Norbert Lammert ja sihtasutuse kultuurijuht Dr. Hans-Jörg Clement. Tunnustuskõne esitas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor, muusikateadlane Toomas Siitan. Muusikalise tervitusega astus üles Kaspar Kröner (kontratenor) ja Daniel Mattar, Eva Högel (Berliini Riigiooperi Orkester) ja Verena Wehling (Berliini Saksa Sümfooniaorkester).

Saksa nimekate kultuuritegelaste kõrval nagu Adolf Muschg, Volker Schlöndorff, Günther Uecker, Birgit Keil, Axel Schultes ja Jutta Lampe, tunnustab Konrad Adenaueri Sihtasutuse kunsti- ja kultuuriprogramm esmakordselt heliloojat, kelleks on Arvo Pärt.

Oma veebilehel tõstab sihtasutus Pärdi loomingu puhul esile erinevate (muusika)traditsioonide ühendamist eetilises kontekstis ning muusika tugevat vaimset ja kaemuslikku mõju.

Konrad Adenaueri Sihtasutuse Kultuurijuht Hans-Jörg Clement kommenteerib: „Konrad Adenaueri Fond tunnustab Arvo Pärti kui üht kõige silmapaistvamat kaasaegset heliloojat. Vaatamata mitmetele takistustele on Pärt välja arendanud oma unikaalse kunstilise käekirja, mille hüpnootiline tugevus peitub pingete ja vaikuse vaheldumises.
Pärdi muusika peegeldab muusikaajalugu alates gregooriuse laulust renessansi-ajastu polüfooniani ja on samas äärmiselt kaasaegne. Tema muusika kaemuslikkus ning selle vaimsed ja usulised mõõtmed paeluvad muusikaeksperte samamoodi kui need inspireerivad noort heliloominguareeni. Pärt loob habrast muusikat, milles mõistuslikkus ja emotsioon on võrdselt olulised.
Arvo Pärdile antakse üle Konrad Adenaueri büst selliste saksa suurkujude järel nagu Adolf Muschg (kirjandus), Volker Schlöndorff (film), Günther Uecker (visuaalne kunst), Jutta Lampe (kino ja teater) ja Axel Schultes (arhitektuur).“

Konrad Adenaueri Fond Saksamaal on poliitiline sihtasutus, mis loodi 1955 kui kristlik-demokraatlik haridusühing. Alates 1964. aastast kannab sihtasutus Saksa esimese liidukantsleri Konrad Adenaueri (1876-1967) nime. Igal aastal korraldab fond Saksamaa riigi raha toel hulgaliselt projekte nii Saksamaal kui ka sihtasutuse kandidaatriikides.
Olulise osa fondi tööst moodustavad näitused, esitlused, auhindade jagamine ja stipendiumiprogrammid noorte talenetide toetuseks Saksamaal, teistes Euroopa riikides ning arengumaades.

Vaata lisaks: Konrad Adenaueri Fond >>

Vaata videoklippi toimunud üritusest (saksa keeles) >>

Uudiskiri