fbpx

Uudised

Lahkus John Tavener (1944–2013)

15.11.2013

Minu tee Jumala juurde on luua muusikat. Komponeerimine – see on palve, sest muusikas peitub Jumala olemus.
John Tavener

John oli tõeotsija, misjonäri vaimuga. See väljendus väga jõuliselt kogu tema loomingus, ta oli alati kompromissitu. Armastatud kolleegi, mõttekaaslase ja sõbra lahkumine on suur kaotus meile kõigile.
Arvo Pärt

Arvo Pärdi Keskus mälestab meie aja üht olulisemat ja isikupärasemat briti heliloojat Sir John Taveneri (1944–2013), kes lahkus 12. novembril. Helilooja suri 69-aastaselt pärast pikaajalist haigust oma kodus Dorsetis, Inglismaal.

John Tavener pälvis tähelepanu juba oma 1960. aastatel loodud modernistlike teostega. Ta oli mitmekülgne muusik – nooruses ka andekas pianist, organist ja koorijuht.
1970. aastate lõpul kujunes välja Taveneri omapärane autoristiil – heakõlaline helikeel, mis kiirgab soojust ja südamlikkust ning mille järgi teda tänapäeval kogu maailmas tuntakse. 1977. aastal pöördus helilooja õigeusku. Sellest alates on kogu Taveneri looming tuginenud religioossetele tekstidele, sealjuures mitte ainult idakristluse pärandile. Tema viimaste aastate looming on saanud ainest ka hinduismist, sufismist, islamist, judaismist ja näiteks Ameerika põliselanike usundeist.
Taveneri muusika on leidnud üle maailma arvukalt kuulajaid. Tema populaarsust ja mõju inimestele peetakse klassikalise muusika maailmas omaette fenomeniks. Sageli on teda kõrvutatud Arvo Pärdiga, olgu põhjuseks üks usutunnistus ja selle julge väljendamine oma loomingus või põgusad sarnasused elu- ja loometeel.
Hoolimata raskest haigusest komponeeris Tavener aktiivselt kuni surmani. Veel sel suvel toimusid tema viimaste teoste esiettekanded.
Arvo Pärt ja Arvo Pärdi Keskus avaldavad kaastunnet helilooja lähedastele.

Rest in peace, John Tavener.

Uudiskiri