fbpx

Uudised

Müncheni Haus der Kunst eksponeerib näitusel plaadifirma ECM ajalugu

05.12.2012

2012. aasta novembri lõpust 2013. aasta 10. veebruarini on Müncheni kaasaegse kunsti keskuses Haus der Kunst avatud näitus „ECM – A Cultural Archaeology“.

Juba praeguseks erakordselt laialdast meedia ja publiku tähelepanu pälvinud näitus kajastab plaadifirma ECM ning tema asutaja ja juhi Manfred Eicheri tegevust, kunstilisi valikuid ning nende mõju muusika- ja kultuurimaailmale nelja aastakümne vältel.

ECM sai alguse 1969. aastal, kui muusiku, produtsendi ja plaadifirma asutaja Manfred Eicheri eestvedamisel asuti välja andma salvestisi, mis lähtusid siis ja lähtuvad ka praegu ühe mehe kunstilisest nägemusest. ECMi varasemad salvestused keskendusid uuenduslikumale jazzmuusikale, paljude teiste hulgas ilmusid plaadid sellistelt jazzilegendidelt nagu Paul Bley, Keith Jarrett, Chick Corea ja Jan Garbarek. 1970ndatel algas koostöö Steve Reichi ja John Adamsiga ning 1984. aastal sai Arvo Pärdi „Tabula rasa” ilmumisega alguse terve uus sari “ECM New Series”. Arvo Pärdi ja ECMi koostöö jätkub tänaseni, just selle plaadifirma alt on ilmunud suur osa Pärdi teoste esmasalvestistest. Lisaks plaadistustele on Manfred Eicher koostöös režissööridega, nagu näiteks Jean-Luc Godard ja Theodoros Angelopolous, loonud muusikalisi kujundusi mitmele mängu- ja dokumentaalfilmile.

Näitus „ECM – A Cultural Archaeology” ei ole siiski vaid ühe plaadifirma ajalugu. Ekspositsioon vaatleb laiemalt kultuurimaastikku, millesse ECMi tegevus on asetunud ja mida kujundanud, ning viise, kuidas see on muutnud muusika loomise ja kuulamise protsessi. Näitusekülastajal avaneb võimalus näha ja kogeda nelja aastakümne arengut visuaalse ja helimaterjali kaudu, mida täiendavad näitusega paralleelselt toimuvad elava muusika ettekanded, filmiseansid, vestlusringid, töötoad ja koostööprojektid muusikute, kunstnike ja filmitegijatega. Oma panuse näituse õnnestumisse andsid ka Teatri- ja Muusikamuuseum ning Arvo Pärdi Keskus, kelle arhiividest on näitusel eksponeeritud Arvo Pärdi teoste „Tabula rasa” ja „Adam’s Lament” originaalkäsikirjade koopiad.

Paralleelselt näitusega ilmus Haus der Kunstilt ka samanimeline kõvakaaneline kogumikraamat-kataloog.

Uudiskiri