fbpx

Uudised

Nargenfestivali hooaja lõpetab Arvo Pärdi looming

07.09.2011

Tõnu Kaljuste algatatud ning kunstilisel juhtimisel toimuva Nargenfestivali kavas kõlab ka sel aastal Arvo Pärdi looming. Arvo Pärdi möödunud aasta juubeli puhuks korraldatud „Pärdi pidunädalad“ jätkuvad sel aastal septembri alguspoolel kultuuripealinn Tallinn 2011 programmi kuuluvate „Pärdi päevadega“ Tallinnas.

Seekordsed Arvo Pärdi päevad piirduvad kolme kontserdiga, mille raames esitavad helilooja loomingut Baltic Youth Philharmonic ja Kristjan Järvi, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Sinfonietta Rīga, Läti Raadio koor ja Vox Clamantis. Kahte viimast kontserti, mis ühtlasi lõpetavad tänavuse Nargenfestivali, dirigeerib Tõnu Kaljuste.

 

4. septembril jõuab kavaga “Baltic Voyage ja Pärt“ Tallinna Estonia kontserdisaali Läänemere-äärsete maade andekatest muusikaüliõpilastest koosnev sümfooniaorkester Baltic Youth Philharmonic selle asutaja ja kunstilise juhi Kristjan Järvi käe all. Tänavusuvisel 9-kontserdilisel ringreisil on kavas kõigi kümne Läänemere-äärse riigi heliloojate teoseid. Seekord käivad noored mängimas kuuel rahvusvahelisel festivalil Kaunases, Stockholmis, Tallinnas, Meranos, Milanos ja Peenemündes. Tänavu on orkester suvise ringreisi kontsertidel Pärdi muusikast esitanud „Passacagliat“, Tallinnas tuleb ettekandele „Cantus in Memory of Benjamin Britten“.

 

Pärdi päevade teine kontsert toimub Tallinnas Noblessneri valukojas 9. septembril, kui Pärdi muusika kõlab Tõnu Kaljuste ja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri esituses. Esmakordselt kantakse ühel õhtul ette Arvo Pärdi kõik neli sümfooniat. Kuulajal avaneb võimalus teha rännak läbi aja ja Arvo Pärdi loomingu eri stiilide. Esimese sümfoonia (1963) pühendas helilooja oma konservatooriumiaegsele professorile Heino Ellerile. Kolmanda sümfoonia (1971) pühendas ta dirigent Neeme Järvile, Neljas sümfoonia (2008), mis esmakordselt kõlas Eestis poolteist aastat tagasi, on pühendatud vene poliit- ja meelsusvangile Mihhail Hodorkovskile.
Kontserdist teeb otseülekande Klassikaraadio ning lisaks avaneb 12. septembril Euroraadio kuulajatel peaaegu 30 riigis võimalus sellest kavast eetri vahendusel osa saada.

 

„Pärdi päevade“ viimane, kolmas kontsert toimub helilooja sünnipäeval, 11. septembril Tallinna Jaani kirikus. Kontserdi kavas on teoseid kahest viimasest aastakümnest: „Salve Regina“, „Statuit ei Dominus“, „Beatus Petronius“ ja „Adam’s Lament“. Esinevad Läti Raadio koor, kammerorkester Sinfonietta Rīga ning Vox Clamantis. „Salve Regina“ (2002) ja „Aadama itk“ (2009) on sündinud viimasel kümnendil, kaks ülejäänud teost esialgses versioonis aga aastal 1990 tellimustena Itaaliast Bolognast. Kõigile kolmele ülejäänud teosele peale „Aadama itku“ on Arvo Pärt teinud värskelt uued versioonid keelpilliorkestri baasil ning need tulevad maailmaesiettekandele Itaalias Torinos ja Milanos „MITO SettembreMusica“ (Milano-Torino) festivalil 9. ja 10. septembril ning Eesti esmaettekandele 11. septembri kontserdil Tallinnas. „Salve Regina“ kõlab nüüd  seades koorile keelpilliorkestrile ja tšelestale  ning „Statuit ei Dominus“ ja „Beatus Petronius“ kahele koorile keelpilliorkestrile  ja  kaheksale  puhkpillile.
Ka selle kontserdi otseülekannet on võimalik kuulata Klassikaraadio vahendusel.

Uudiskiri