fbpx

Uudised

Paavst Benedictus XVI nimetas Arvo Pärdi oma kultuurinõukogu liikmeks

10.12.2011

Paavst Benedictus XVI nimetas 10. detsembril Arvo Pärdi oma kultuurinõukogu, Pontificium Consilium de Cultura, liikmeks.

Kardinal Gianfranco Ravasi juhitava kultuurinõukogu liikmeks valiti lisaks Pärdile filosoof Jean-Luc Marion ning mitmeid kõrgeid vaimulikke. Ilmikute valimine peamisest kardinalidest ja piiskoppidest koosneva nõukogu liikmeks on haruldane ja tähelepanuväärne.

Lisaks liikmetele valiti kultuurinõukogu juurde rida nõustajaid, nende hulgas Hispaania arhitekt Santiago Calatrava, Saksa neurobioloog Wolf Joachim Singer, Itaalia astrofüüsik Piero Benvenuti, USA füüsik Bruno Coppi ja Belgia ajakirjanik Marguerite A. Peeters.

Paavsti kultuurinõukogu asutas paavst Johannes Paulus II 1982. aastal, kuid selle juured ulatuvad juba Teise Vatikani kirikukogu aega. Kirikukogu vastu võetud pastoraalne konstitutsioon Kirikust tänapäeva maailmas – Gaudium et Spes – rõhutab kultuuri fundamentaalset rolli inimese arengus, pääsemise ja kultuuri omavahelisi seoseid ning kiriku ja kultuuride vastastikust rikastumist kogu inimkonna ajaloo vältel.

Küsimusele, mida vastne auamet talle endale tähendab, vastas Pärt: “On suur rõõm teada, et sõnumit, mida olen püüdnud oma muusikaga edasi anda, on kuuldud ja mõistetud. Ja seda olenemata usutunnistusest. Ma arvan, et helilooja jaoks ei ole suuremat kingitust kui seda kogeda.”

Arvo Pärdi jaoks on see juba kolmas oluline kokkupuude Vatikaniga sel aastal. Enne käesolevat nominatsiooni omistas katoliku kiriku tähtsaim muusikaõppeasutus Paavsti Sakraalse Muusika Instituut Pärdile 28. mail audoktori tiitli. Samuti pühendas Arvo Pärt 2011. aastal paavstile oma teose Vater unser ning 4. juulil esinesid maestro ja poiss-sopran Heldur Harry Põlda sellega paavsti ees tema preestriks pühitsemise 60. aastapäeva pidustustel.

Uudiskiri