fbpx

Uudised

Pärdi päevadel tuleb Eesti esiettekandele orkestriteos „Greater Antiphons“

02.09.2016

2.–11. septembrini kestvatel Pärdi päevadel saab sellel aastal kuulda nii helilooja uusimat kui ka vanemat loomingut. Avakontserdil tuleb esitusele Eestis seni veel kõlamata orkestriteos „Greater Antiphons“ kõrvuti 1960. aastate loominguga. Teose „Greater Antiphons“ maailma esiettekanne toimus 28. mail Los Angeleses, kus seda esitas Los Angelese filharmoonia orkester dirigent Gustavo Dudameli juhatusel. Teose Euroopa esiettekannet sai kuulda 14. juulil Malta rahvusvahelisel kunstifestivalil.

Päevi lõpetav sünnipäevakontsert 11. septembril tähistab veel üht olulist tähtpäeva – tänavu möödub tintinnabuli-stiili sünnist 40 aastat. 1976. aasta veebruaris lõi helilooja selles kompositsioonitehnikas esimese teose – klaveripala „Aliinale“ – ja sama aasta oktoobris jõudsid vanamuusikaansambli Hortus Musicus ettekandes esimest korda kuulajate ette seitse teost, mis tookord kandsid ühist tsüklipealkirja „Tintinnabuli“. Sellest ajast peale on tintinnabuli-stiil oma ammendamatute võimalustega Pärdi loomingu aluseks. Eesti Filharmoonia Kammerkoorilt ja Tallinna Kammerorkestrilt tulevad Arvo Pärdi sünnipäevakontserdil esitusele „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks“, „Magnificat“, „Fratres“ ja „Te Deum“.

Nargenfestivali eestvedamisel toimuvatel Pärdi päevade kontsertidel Tallinnas, Tartus, Paides ja Rakveres astuvad lavale Eesti parimad kollektiivid: Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester, ansamblid Vox Clamantis ja YXUS, rahvusooper Estonia poistekoor ning kammerkoor Voces Musicales. Kodumaiste solistide kõrval kuuleme ka inglise organisti Christopher Bowers-Broadbenti, kes on osalenud nii Pärdi teoste esiettekannetel kui ka esmaplaadistustel.

Lisaks Nargenfestivali juba tavaks saanud kontserdipaikadele, nagu Tallinna Jaani ja Niguliste kirik, Rakvere Kolmainu ja Paide Püha Risti kirik, on sel aastal võimalik kogeda ka Nõmme Lunastaja kiriku ja Pühavaimu kiriku ning Tartu Pauluse kiriku akustikat.

Pärdi päevade kava leiate Nargenfestivali kodulehelt.

Uudiskiri