fbpx

Uudised

Plaadifirma ECM produtsendi Manfred Eicheri avalik loeng “The Gesture of Listening to Music” muusikaakadeemias

30.10.2012

Kolmapäeval, 7. novembril 2012 kell 17.00 on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias võimalik kuulata plaadifirma ECM asutajat ja produtsenti Manfred Eicherit.

 

EESTI MUUSIKA-JA TEATRIAKADEEMIA NING
ARVO PÄRDI KESKUS KUTSUVAD:

Kohtuma plaadifirma ECM juhi ja produtsendi
MANFRED EICHERIGA

Kolmapäeval, 7. novembril 2012 kell 17.00 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias

(Rävala pst 16, ruum A-402)

Manfred Eicheriga vestlevad helilooja Tõnu Kõrvits ja muusikakriitik Immo Mihkelson

“Eicher on üks erand, praktiline idealist… Odava populaarsuse teed ei otsi ta kunagi. Ta jahib muusikalist imet ja aeg-ajalt õnnestub tal see plaatidele püüda, nagu džinn pudelisse panna, ning seda muusikasõpradega jagada.”
Immo Mihkelson Sirp, 22.06.2012

Kohtumine toimub inglise keeles.

Registreeru hiljemalt 5. novembril e-posti aadresil: kai@ema.edu.ee.

REGISTREERUMINE ON KOHUSTUSLIK, KUNA KOHTADE ARV ON PIIRATUD

***

Manfred Eicher (1943) on kõrgema muusikalise hariduse saanud Berliinis. 1969 aastal asutas ta plaadifirma ECM (Edition of Contemporary Music), mille juht on ta tänase päevani. Firma kataloogi on rohkem kui neljakümne tegevusaasta jooksul kogunenud üle tuhande heliplaadi, mille eripärane helipilt on tuntud üle kogu maailma. Enamus ECMi plaadistusi ongi valminud produtsent Eicheri aktiivse panusega salvestamistel.

1984. aasta, mil Manfred Eicher otsustas välja anda Arvo Pärdi “Tabula Rasa”, oli pöördeliseks nii heliloojale kui ka Eicherile endale. Siiani põhiliselt jazzi spontaansusest erksaid hetki otsinud plaadifirma hakkas „New Series” sildi all välja andma ka komponeeritud muusikaga plaate. Sellest ajast peale on ECM koostööd teinud pea kõigi kaasaegsete heliloojatega nagu György Kurtág, Alfred Schnittke, Heinz Holliger, Helmut Lachenmann, Steve Reich, Meredith Monk, Thomas Larcher, Heiner Goebbels, Eleni Karaindrou, Gia Kantšeli, Tigran Mansurian, Valentin Silvestrov, Betty Olivero jpt. Nii klassika- kui jazziprodutsendina on Manfred Eicher võitnud mitmeid mainekaid auhindu.

Arvo Pärdi muusika eriline mõju on tõmmanud Eicheri tähelepanu ka eesti muusikutele ja muusikale – Pärdi kõrval on ECM plaadistanud Erkki-Sven Tüüri, Veljo Tormise, Helena Tulve ja Heino Elleri muusikat, esitajatest tuleb aga kindlasti ära mainida Tõnu Kaljuste, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester ja ansamberl Vox Clamantis. Arvo Pärdi ja Manfred Eicheri koostöös on sündinud 13 heliplaati, millest viimane – „Adam’s Lament” – jõudis kuulajateni alles selle aasta oktoobris.

Sellest esimesest koostööst alates on helilooja enamasti valinud just Eicheri oma teoste esmasalvestajaks ning koos on sündinud 13 heliplaati, millest viimane – „Adam’s Lament“ jõudis kuulajateni alles selle aasta oktoobris.
Uudiskiri