fbpx

Uudised

Septembri alguses on Tallinnas võimalik näha tantsulavastust “Passio” Arvo Pärdi muusikale

30.08.2012

Nargenfestivali raames jõuab 7., 8. ja 9. septembril Eesti publiku ette Soome tantsuteatri ERI esituses koreograaf Tiina Lindforsi lavastus “Passio”.

1989. aastal Tiina Lindforsi, Lassi Sairela ja Eeva Soini poolt asutatud ERI tantsuteater on andnud etendusi 25 riigis ning pälvinud mainekaid auhindu. Tõnu Kaljuste juhatusel kõlavad etenduses Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri elavas ettekandes katkendid Arvo Pärdi teostest “Mein Weg”, “Da pacem Domine”, “In principio”, “Festina lente”, “Cantus in Memory of Benjamin Britten” ning “Passio”.

Rahvusvaheliselt tunnustatud koreograafi ja tantsija Tiina Lindforsi, valguskunstnik Esa Kyllöneni, kostüümikunstnik Erika Turuneni ja ERI teatritrupi ning muusikute koostöös jutustatakse vaatajale Kristuse kannatuse lugu. Ühes varasemas intervjuus on lavastuse koreograaf Tiina Lindfors etendust kommenteerinud nii: “Minu eesmärk on siduda ülestõusmispühade sündmused tänapäevaga, hõlmates ka Jeesuse eluaega ning noore prohveti eesmärki ja tähtsust, mis tuli ilmsiks alles tema surma kaudu. Ristilöömine oli väikeste inimeste kättemaks, kes kartsid oma võimust ilma jääda, ning, läbi oma traagilise ohvri, ühtlasi inimsuse võidukäik.”

Lavastus esietendus 2011. aastal Turu toomkirikus ja jättis Arvo Pärdile, kel oli võimalus seda vaadata mullu juulis, sügava mulje. Tallinna kontsert-etenduste ootuses leidis koreograaf Tiina Lindfors oma kiires graafikus pisut aega, et vastata kolmele Arvo Pärdi Keskuse küsimusele etenduse kohta.

Kuidas sündis “Passio” – mis oli selle etenduse lähteimpulsiks?
Alguses pidi “Passio” moodustama ühe osa projektist, mille hulka kuulus ka kunstinäitus Turu katedraalis. Selle näituse teemaks oli “Püha õhtusöömaaeg” ning mul paluti teha samal teemal koreograafia. Mina tahtsin aga teemat laiendada hõlmamaks kogu paasapühade traagilist temaatikat. See idee pärines algselt Helsingi kirikuvalitsuse kultuuriala endiselt juhilt Seppo Koistiselt. Asusin seda arendama ning peagi said projekti partneriteks ka Euroopa Kultuuripealinn 2011 Turku ja Turu katedraal. Aga sügavamaks lähteimpulsiks oli loomulikult ülestõusmispühade jätkuvalt aktuaalne sõnum ja tähendus.

Kuivõrd on tegemist teemaga, mis on väga universaalne või vastupidi – hetkel oluline ja isiklikult läbi tunnetatud?
Teema tervikuna, selle tõlgendused erinevate kunstiliikide kaudu ja sõnum ise on minu jaoks ühtviisi olulised. Oma tõlgenduses tahtsin tuua välja pühaduse müsteeriumi, Kristuse imetegude sügavama tähenduse ning inimkonna uuestisünni, mis sai võimalikuks pärast Kristuse risti löömist.

Millist rolli mängib lavastuses Arvo Pärdi muusika?
Arvo Pärdi geniaalne muusika oli mulle oluliseks inspiratsiooniallikaks. Selle sügavus, püha ilu ja filosoofiline tarkus oli põhjatuks selgeks kaevuks, millest ammutasin kõik lahendused ja sisekaemused.

Kuulake Klassikaraadio intervjuud Tiina Lindforsiga 5. septembri saates Delta.

Uudiskiri