fbpx

Uudised

Täna algavad kümnendad Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud

27.08.2020

Tänasest kuni 30. augustini saab suurel ekraanil taas näha väärtfilme, milles kõlab olulisel kohal Arvo Pärdi helilooming. Kümnendat aastat toimuvad Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud toovad vaatajateni paremiku varasematel filmiõhtutel näidatud linateostest. Sel aastal tähistab keskus sündmusega ühtlasi helilooja 85. sünnipäeva. Filmid linastuvad kinos Sõprus ja Arvo Pärdi Keskuses.

„Oleme nende kümne aasta jooksul näidanud, et Arvo Pärdi kontsertmuusika võib kokku kõlada väga erinevate visuaalsete jutustamisstiilidega Hollywoodist Aafrika või Ladina-Ameerikani. Mitmed Tallinna külastanud režissöörid on jaganud oma mõtteid Pärdi muusika kasutamisest oma teostes, samas on korraldajatena inspireeriv teada, et meil on endiselt näitamata kümneid väga tuntud filme ning sadu avastamata pärleid, milles kõlab Arvo Pärdi looming,“ sõnas filmiõhtute kunstiline juht Kaarel Kuurmaa.

Kinos Sõprus linastub sel aastal kaks suurele ekraanile sobivat meditatiivset linateost.

27. augustil tuleb näitamisele türklase Reha Erdemi 2006. aastal valminud film „Ajad ja tuuled“, mis on üleskasvamise lugu Türgi mägikülas. Võrreldes enamike linateostega, kus on kasutatud Arvo Pärdi heliloomingut, on „Aegades ja tuultes“ Pärdi muusikat tavatult palju. „Silouans Song“, „Te Deum“, „Como cierva sedienta“ ja „Orient & Occident“ ilmuvad filmis pea iga kolme minuti järel. Ometi ei kipu muusika kõrva koormama, vaid mõjub režissööri väljenduskeele orgaanilise osana.

28. augustil on kavas sõltumatu USA režissööri Gus Van Santi maagiline linateos „Gerry“ aastast 2002 – peaosades kaasstsenaristid Matt Damon ja Casey Affleck –, mis viib vaatajad eksistentsiaalsele kõrberännakule kahe noorukiga. Filmis on kokku neli muusikaga stseeni, millest kolmes kõlavad kas „Peegel peeglis“ või „Aliinale“. Vastupidiselt filmikunsti tavapraktikale on Pärdi teostele siin filmis antud aega ja (heli)ruumi kõlada algusest lõpuni; nii kuuleksime neid teoseid kontsertsaalis.

Kümnendad Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud lõppevad Arvo Pärdi Keskuse saalis kahe dokumentaalfilmiga. 29. augustil on võimalus kaasa elada portreefilmile Arvo Pärdi jaoks olulisest mõttekaaslasest, legendaarse plaadifirma ECM asutajast ja muusikaprodutsendist Manfred Eicherist filmis „Helid ja vaikus” (2009) ning jälgida tema kirglikku tasakaalu otsimist heli ja vaikuse vahel. Pühapäeval, 30. augustil lõpetab filmiõhtud Arvo Pärti enim dokumenteerinud Eesti režissööri Dorian Supini film „Siis sai õhtu ja sai hommik“ (1989). See juba üle 30-aasta vanune linateos muutub aastatega aina väärtuslikumaks ajastudokumendiks, kajastades Arvo Pärdi elu Eestist eemal 1980. aastate lõpul.

Filmiõhtute programmi kunstiline juht on Kaarel Kuurmaa.

Filmid linastuvad eestikeelsete subtiitritega, piletid on saadaval Fientas, Arvo Pärdi Keskuses ning kinos Sõprus.

Augustis jõudis koostöös Eesti Rahvusringhäälinguga esimest korda kolm filmi Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtute valikust ka ETV2 ekraanile.

Vaata lähemalt SIIT.

Uudiskiri